Partnerzy serwisu:
Polityka i prawo

Zlecający transport sprawdzi licencję przewoźnika. Będą zmiany w przepisach

Dalej Wstecz
Partner działu

WKB

Data publikacji:
28-02-2024
Ostatnia modyfikacja:
28-02-2024
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RI

Podziel się ze znajomymi:

POLITYKA I PRAWO
Zlecający transport sprawdzi licencję przewoźnika. Będą zmiany w przepisach
fot. Łukasz Jóźwiak/GDDKiA
Rząd szykuje przepisy, które pozwolą na większą kontrolę rynku transportowego. Chodzi o zapobieganie sytuacjom, w których transport realizowany jest przez przewoźnika bez odpowiedniego zezwolenia.

Do wykazu plac legislacyjnych rządu trafił projekt ustawy o transporcie drogowym, który ma uregulować zasady zlecania krajowego i międzynarodowego przewozu drogowego, a także przewozu kabotażowego.

Projektowane przepisy mają zobowiązać spedytorów, nadawców lub podwykonawców tych podmiotów do zlecania przewozów wyłącznie tym podmiotom, które posiadają odpowiednie uprawnienia, tj. zezwolenie lub licencję. Ma to wyeliminować nieuczciwe praktyki w transporcie drogowym.

W tym celu zlecający przewóz będzie musiał sprawdzić czy przewoźnik dysponuje odpowiednimi uprawnieniami i wystawić przewoźnikowi dokument potwierdzający zlecenie. Dodatkowo przez okres 5 lat licząc od końca roku, w którym zlecany był przewóz, spedytor lub inny podmiot zlecający będzie musiał przechowywać oryginały lub kopie dokumentów potwierdzających uprawnienia przewoźnika, z którym współpracował, a także dokumentów związanych z ładunkiem i potwierdzenie zlecenia. Będzie musiał je przedstawić na żądanie organów kontrolnych.

Za niestosowanie się do tych obowiązków przewidziano kary pieniężne.

Projekt ustawy ma być przyjęty przez rząd w II kwartale tego roku. Wprowadzenia takich przepisów domagali się przewoźnicy, którzy pod koniec ubiegłego roku protestowali przeciwko nierównej konkurencji ze strony przedsiębiorców transportowych z Ukrainy.

Rząd szykuje także zmian w ustawie o delegowaniu kierowców. Chodzi o wprowadzenie obowiązku rejestracji przewoźników zagranicznych, wykonujących międzynarodowe przewozy drogowe w systemie SENT. Ma to się przyczynić do skuteczniejszej kontroli zezwoleń zagranicznych. Jak napisano w uzasadnieniu, kontrole wykazują, że w praktyce mają miejsce przypadki wielokrotnego wykorzystywania zezwolenia uprawniającego do jednokrotnego przejazdu przez lub na terytorium kraju, poprzez m.in. niewypełnianie blankietu tego zezwolenia.
Partner działu

WKB

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5