SERWISY PARTNERSKIE rynek-kolejowy.pl transport-publiczny.pl rynek-lotniczy.pl tor-konferencje.pl zdgtor.pl
Serwis specjalny: Koronawirus a transport Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19 dotarła do Polski. Podobnie jak w innych krajach również w Polsce podejmowane są działania, które ograniczają możliwość lub zniechęcają do poruszania się. W pierwszej kolejności dotknęły one lotnictwo i transport międzynarodowy, ale mówi się także, o poważnym ograniczeniu krajowego transportu publicznego. W serwisie gromadzimy informacje o problemach jakie koronwirus wywołuje w szeroko rozumianym transporcie.
Budowa drogi ekspresowej S74 Kielce – Mniów ruszy jeszcze w tym roku
Mikołaj Kobryński 20 listopada 2024
Wojewoda świętokrzyski wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej dla budowy drogi ekspresowej S74 na odcinku łączącym Mniów ze stolicą regionu. W ramach inwestycji o wartości blisko 538 mln zł powstanie droga licząca ponad 16 kilometrów długości.
PKP CARGO ochroni 10 tysięcy potrzebnych miejsc pracy
eNewsroom 20 listopada 2024
PKP CARGO jest w trakcie postępowania sanacyjnego, które z mocy prawa nakazuje regulowanie bieżących zobowiązań. Jednak wyzwaniem jest spłata tych zobowiązań, które powstały 31 października br., Jak dotąd spółka rozwiązała umowę o pracę z ponad 2,5 tysiącem pracowników w ramach zwolnień grupowych. Z tym dniem pracownicy uzyskali uprawnienia do odprawy z tytułu zwolnień grupowych czy do odszkodowania z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia. Zarząd przygotował dla tych osób specjalne programy osłonowe – podpisano 17 listów intencyjnych z firmami z branży w sprawie zaoferowania nowych miejsc pracy dla byłych pracowników PKP CARGO. Jeśli tylko będą chcieli aplikować i będą mieli odpowiednie kompetencje czy kwalifikacje, to z pewnością znajdą pracę. Jednak ważne jest, że spółka ochroni 10 tysięcy potrzebnych miejsc pracy.
Cyfryzacja i cyberbezpieczeństwo transportu kolejowego dziś i jutro
Mikołaj Kobryński 20 listopada 2024
Transformacja cyfrowa to proces, który obejmuje swoim zasięgiem już praktycznie wszystkie obszary życia gospodarczego i społecznego. Równolegle coraz większe zagrożenie dla bezpieczeństwa systemów informatycznych stanowią cyberataki, dokonywane zarówno przez przestępców, jak i instytucje państwowe. Czy Polska kolej jest przygotowana na nowe wyzwania związane z cyfryzacją?
Stalexport: A4 Katowice – Kraków powinna mieć trzy pasy ruchu. Rozbudowywać w PPP?
ep. 20 listopada 2024
Koncesjonariusz autostrady A4 wyremontował już połowę długości trasy między Katowicami i Krakowem. Całość zostanie odnowiona do 2027 r. Wtedy trasa będzie „jak nowa”, ale dopóki pozostanie drogą dwupasową, będzie wymagała kolejnego remontu już po kilku latach – przestrzega koncesjonariusz.
Pomorskie: Logistyka to jedna ze specjalizacji regionu
Roman Czubiński 20 listopada 2024
Budowanie przewag konkurencyjnych województwa wymaga nie tylko czujnego monitorowania zmian w otoczeniu gospodarczym oraz przemyślanych inwestycji. Współdziałanie na szczeblu międzyregionalnym potrafi przynieść wspaniałe efekty – zwrócił uwagę podczas III Pomorskiego Kongresu Transportu Intermodalnego główny specjalista Zespołu Gospodarki Morskiej w Departamencie Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego dr Michał Graban.
Największa jednorazowa dostawa oleju napędowego do Portu Gdynia w historii
Mikołaj Kobryński 19 listopada 2024
Do portu morskiego w Gdyni dotarła największa w historii jego funkcjonowania jednorazowa dostawa oleju napędowego. Zbudowany w 2021 roku zbiornikowiec Maritime Valor, przebywszy trasę z Nowego Orleanu, dostarczył do Polski ponad 41 tys. ton paliwa. Popyt na import paliw płynnych drogą morską wciąż rośnie, osiągając rekordowe wielkości.
Podpory mostu w Stalowej Woli wybudowane
Redakcja 19 listopada 2024
Po roku prac przy budowie mostu przez San w Stalowej Woli prawie gotowe są już wszystkie podpory obiektu – poinformował inwestor, Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich. Powstający obiekt będzie najdłuższym mostem w ciągu dróg wojewódzkich na Podkarpaciu.
Notyfikacja pomocy publicznej dla elektrowni jądrowej w przyszłym roku?
Mikołaj Kobryński 19 listopada 2024
Nowy pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej i jednocześnie wiceminister przemysłu Wojciech Wrochna zapowiedział, że jeszcze w tym roku może ruszyć procedura notyfikacyjna Komisji Europejskiej w sprawie zatwierdzenia pakietu pomocy publicznej dla pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Proces powinien zostać zakończony do końca przyszłego roku.
CPK pokazuje wizualizację stacji Brzeziny na linii „Y”
Roman Czubiński 19 listopada 2024
Trwa przygotowywanie dokumentacji projektowej dla stacji kolejowej przy linii dużych prędkości 85 w Brzezinach pod Łodzią – informuje biuro prasowe CPK. Jak wynika z opisu oraz wizualizacji, obiekt będzie wyposażony w liczne udogodnienia dla podróżnych. Inwestycja znacząco poprawi dostępność komunikacyjną Brzezin i okolic oraz da nowy impuls gospodarce regionu.
Dekarbonizacja transportu kolejowego – nieunikniona, ale w jakim kształcie?
Mikołaj Kobryński 19 listopada 2024
Coraz większymi krokami nadchodzi sukcesywne wycofywanie z użytku pojazdów spalinowych na europejskiej sieci kolejowej. Choć już teraz w eksploatacji znajdują się zespoły trakcyjne zasilane bateriami litowo-jonowymi lub wodorowymi ogniwami paliwowymi, przy obecnym poziomie rozwoju technologii rozwiązania te charakteryzuje szereg mankamentów. Czy dekarbonizacja transportu kolejowego może być bardziej efektywna?
Wrocław zapowiada przetarg na projekt tramwaju na Klecinę
Bartosz Chochołowski/wroclaw.pl 18 listopada 2024
Jeszcze tej jesieni spółka Wrocławskie Inwestycje ogłosi przetarg na projekt tramwaju na Klecinę. To jedna z inwestycji zapowiadanych we Wrocławskim Programie Tramwajowym. Jest jednak zmiana wobec wcześniejszych zapowiedzi - projektant będzie musiał wziąć pod uwagę dwa warianty przebiegu trasy. Ten nowy jest dość zaskakujący - trasa ma omijać zabudowaną część osiedla.
Wiadomo jak będzie budowany węzeł na S1 w Sosnowcu
ep. 18 listopada 2024
Całe zadanie związane z budową węzła Klimontów na drodze ekspresowej S1 wykona GDDKiA. Finansowaniem podzieli się z miastem. Oba podmioty – krajowy administrator drogowy i samorząd miejski zawarły nowe porozumienie w sprawie inwestycji na drodze ekspresowej nr 1.
Łódzkie: Remonty dróg w Sieradzu i Zduńskiej Woli z dotacją UE
Kasper Fiszer 18 listopada 2024
Łącznie ponad 22 mln zł ze środków unijnych nowej perspektywy finansowej ma trafić do Sieradza i Zduńskiej Woli. Samorząd regionalny poinformował o kolejnych rozstrzygnięciach dotyczących finansowania inwestycji drogowych. Tym razem przebudowane zostanie ok. 5 km tras.
Nowy prom Polferries z tytułem RoPax of the Year
Mikołaj Kobryński 18 listopada 2024
Varsovia, pierwszy od ponad 20 lat pozyskany przez Polską Żeglugę Bałtycką nowy prom, podczas konferencji Ferry Shipping Summit uzyskał wyróżnienie RoPax of the Year 2024. Powstała we włoskiej stoczni CN Visentini nowoczesna jednostka jest eksploatowana na podstawie 10-letniej umowy czarterowej z opcją wykupu, która będzie dostępna za 6 lat.
Poznań. Kto zaprojektuje drugi etap Tramwaju na Naramowice?
Jakub Rösler 18 listopada 2024
Poznań otrzymał sporo ofert na wykonanie projektu dla budowy nowej trasy tramwajowej - tzw. drugiego etapu Tramwaju na Naramowice, od pętli Wilczak do Małych Garbar. Większość z nich przekracza jednak budżet samorządu. Miasto chce budować 2-kilometrową trasę w latach 2028-2030, a jej realizacja przesunęła się w czasie z powodu ogromnych kosztów - szacowanych aktualnie na 770 mln złotych.
Bliżej obwodnicy Brzostku i Kołaczyc. Startuje przetarg
Mikołaj Kobryński 18 listopada 2024
Perspektywa realizacji ponad 13-kilometrowego obejścia Brzostku i Kołaczyc w przebiegu drogi krajowej nr 73 jest coraz bliższa. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła bowiem przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie trasy. Nowy fragment powstanie w ramach rządowego Programu Budowy 100 Obwodnic.
Roverpol: stacja Dwikozy ponownie otwarta dla podróżnych
informacja prasowa Roverpol 18 listopada 2024
10 października br. wznowiono ruch pociągów pasażerskich na linii kolejowej nr 25 odcinek Ostrowiec Św. – Dwikozy (teren województwa świętokrzyskiego). Prace w ramach modernizacji fragmentu linii kolejowej nr 25 zostały realizowane przez konsorcjum firm Roverpol i Rover Infrastructuras. Modernizacja linii kolejowej objęła trzy odcinki w miejscowości Ćmielów, Dwikozy i Zalesie Gorzyckie, zamontowano nawierzchnię torową o łącznej długości ponad 8 km oraz wybudowano 3 obiekty mostowe.
Wizz Air: Radom? „Okęcie” priorytetem
Mateusz Kieruzal 18 listopada 2024
– Dyskusja o ograniczeniach infrastrukturalno-operacyjnych Lotniska Chopina trwa już naprawdę długo. Przecież „Okęcie” jest koordynowane od ponad dziesięciu lat, wprowadzona została cisza nocna, a Wizz Air nieustannie kontynuuje wzrost w Warszawie – wyznał w rozmowie z Rynkiem Lotniczym, Piotr Trawka, dyrektor ds. rozwoju siatki połączeń w węgierskim niskokosztowcu, który nie ma „w Polsce swoich sympatii ani antypatii”.
Modernizacja linii 33 bez elektryfikacji odcinka Płock – Sierpc
Kasper Fiszer 18 listopada 2024
Zarządca infrastruktury nie planuje elektryfikować odcinka linii nr 33 położonego na północ od Płocka. Do miasta będzie prowadzić więc wciąż tylko jedna trasa umożliwiająca ruch pociągów prowadzonych elektrowozami. To ważne w kontekście obsługi tamtejszej rafinerii.
Jest przetarg na rozbudowę obwodnicy Wyrzyska
Mikołaj Kobryński 18 listopada 2024
Obwodnica Wyrzyska w przebiegu drogi ekspresowej S10 będzie dwujezdniowa jeszcze w tej dekadzie. Rusza bowiem przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie drugiej jezdni. To kolejny ważny krok w kierunku budowy trasy w układzie 2x2 na całej długości pomiędzy Bydgoszczą a Piłą.
Port Gdynia: Port Zewnętrzny musi być wykonalny dla partnera prywatnego
Elżbieta Pałys 18 listopada 2024
Planowany do realizacji projekt budowy Portu Zewnętrznego w Gdyni musi być biznesowo atrakcyjny dla partnera prywatnego – mówi Piotr Gorzeński, prezes Portu Gdynia. Wymaga to dostosowania parametrów inwestycji do zmieniającego się rynku, co z kolei wpływa na wydłużenie procedury przetargowej.
Kolej Plus już 3 mld złotych droższa, a to nie koniec. Co dalej?
Jakub Rösler 17 listopada 2024
Ministerstwo Infrastruktury wraz z PKP PLK kończą przegląd i optymalizację projektów z programu Kolej Plus. Już na etapie dokumentacyjnym koszty realizacji całego programu wzrosły o 3 mld złotych, dlatego trwają przymiarki nad zmianą zakresu niektórych projektów oraz zaniechaniem następnych zadań w jego ramach i zastąpieniu drogich pociągów tańszymi autobusami. Jednocześnie Ministerstwo zapowiada dalsze prace rewitalizacyjne w ramach bieżących działań, niewchodzących w zakres Kolei Plus.
Intermodal: Porty przygotowane lepiej niż infrastruktura dostępowa
Roman Czubiński 17 listopada 2024
Zmiany w światowej logistyce i handlu zachodzą coraz szybciej i są trudne do przewidzenia. Nowo budowane obiekty portowe muszą więc umożliwiać wykorzystanie ich na wiele różnych sposobów – uznali uczestnicy debaty podczas III Pomorskiego Kongresu Transportu Intermodalnego. Podkreślili też znaczenie skomunikowania portów z interiorem zarówno poprzez kolej, jak i przez drogi.
Jak idzie budowa tramwaju do Dw. Zachodniego
UM Warszawa 17 listopada 2024
Budowa linii tramwajowej do Dworca Zachodniego wchodzi w kolejny etap. Prace będą teraz odbywały się niemal na całej długości nowej trasy. Oznacza to zmiany dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej. Pierwsze z nich już w czwartek 14 listopada.
Wyborski (PKP PLK): Trakcja musi być samodzielna, prywatyzacja niewykluczona
Łukasz Malinowski 16 listopada 2024
PKP PLK chce traktować zależną spółkę Trakcja jak każdego innego wykonawcę. Obecnie rozważanych jest kilka scenariuszy przyszłości spółki, a żaden, łącznie z prywatyzacją, nie został wykluczony.
Świętokrzyskie. Zaawansowane prace przy inwestycjach za prawie pół miliarda
GR, rynekinfrastruktury.pl 16 listopada 2024
Postępuje budowa obwodnicy Opatowa w ciągu drogi krajowej nr 9 i drogi ekspresowej S74 oraz łącznika północnego do obwodnicy w ciągu drogi krajowej nr 74. Zaawansowanie obu inwestycji to około 80 procent.
PISiL: 50% udziału intermodalu? To nierealne
Roman Czubiński 16 listopada 2024
W bardzo trudnych dla transportu i logistyki czasach państwo powinno wspierać intermodal. Niestety, jest ono na tym polu zbyt mało aktywne, a proponowane zmiany podatkowe są dla branży niekorzystne. Dodatkowym obciążeniem są protesty rolników i awarie techniczne – mówił podczas Pomorskiego Kongresu Transportu Intermodalnego przewodniczący Rady Polskiej Izby Spedycji i Logistyki Marek Tarczyński.
InPost wypowiada walkę Ryanairowi i Wizz Airowi
Mateusz Kieruzal 16 listopada 2024
InPost zaoferuje możliwość wysyłania paczek między Polską a krajami Europy Zachodniej, co pozwoli pasażerom ma „nadanie” bagażu podręcznego w paczkomacie blisko miejsca zamieszkania i jego odbiór w miejscu docelowym wypoczynku wakacyjnego czy weekendowego wypadu na city-break. Oferta cenowa InPostu jest kilkukrotnie tańsza od polityki cenowej Ryanaira i Wizz Aira, które powinny nastawić się na spadek przychodów dodatkowych z polskiego rynku.
ZUE zadowolona z wyników. Liczy na kontrakty kolejowe, także za granicą
Redakcja 16 listopada 2024
– Pomimo wymagających warunków rynkowych, nasze wyniki po trzech kwartałach oceniamy jako dobre. Zwiększyliśmy przychody, a także posiadamy portfel zamówień wart ok. 1,2 mld zł – mówi Wiesław Nowak, prezes Zarządu ZUE, podsumowując wynik za 9 miesięcy roku.
Kraków: Tramwaje wkrótce wrócą do Mistrzejowic
UM Kraków 16 listopada 2024
Zakończenie budowy nowej linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju planowane jest na pierwszy kwartał 2026 r., jednak już za kilka dni, 23 listopada, tramwaje powrócą do Mistrzejowic. We wtorek, 12 listopada, zastępca prezydenta Krakowa Stanisław Kracik wizytował plac budowy KST IV, aby ocenić postępy prac na tej kluczowej dla miasta inwestycji.
Bezpieczeństwo na drogach. Rząd przedstawił propozycje zmian
Mikołaj Kobryński 15 listopada 2024
Minister infrastruktury Dariusz Klimczak, szef MSWiA Tomasz Siemoniak oraz minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawili dziś plan zmian mających na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego. Zakres zmian jest szeroki. Obejmie przede wszystkim zaostrzenie systemu sankcji. Przewidziano jednak również dwie zmiany wychodzące naprzeciw oczekiwaniom obywateli.
Zielone światło dla budowy kolejnego fragmentu Via Carpatii
Mikołaj Kobryński 15 listopada 2024
Wojewoda lubelski wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej dla budowy drogi ekspresowej S19 na 23-kilometrowym odcinku łączącym węzły Lubartów Północ i Lublin Rudnik. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapowiada, że pierwsze roboty budowlane rozpoczną się jeszcze w tym roku w grudniu.
CMK: Co z przystankiem Biała Rawska? Nie wcześniej niż 2026 rok
Daniel Siwak 15 listopada 2024
Przy Centralnej Magistrali Kolejowej ma powstać nowy przystanek Biała Rawska. To już wiemy. PKP Polskie Linie Kolejowe – po czteroletniej przerwie – zaczęły analizę dotyczącą wykonania tej inwestycji. Ministerstwo Infrastruktury jest także "na tak". Na jakim więc etapie realizacji jesteśmy?
Wielkopolska szuka projektanta nowego mostu nad Notecią
Mikołaj Kobryński 15 listopada 2024
Samorząd województwa wielkopolskiego przymierza się do budowy nowej przeprawy mostowej nad rzeką Notecią w rejonie miejscowości Żuławka w ciągu drogi wojewódzkiej nr 242 w celu zastąpienia istniejącego mostu. W tym celu przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dla inwestycji ogłosił Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich.
Na Kujawach powstaje cement z dodatkiem betonu z recyklingu
Redakcja/inf. pras. 15 listopada 2024
Holcim Polska wprowadza na rynek pierwszy cement w Polsce, który zawiera materiał mineralny z recyklingu betonu pochodzącego z rozbiórek budowlanych. Nowatorski cement łączy nowoczesne technologie z odpowiedzialnością środowiskową.
Jest wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla S5 Sobótka-Bolków
GR, rynekinfrastruktury.pl 15 listopada 2024
GDDKiA złożyła do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla drogi ekspresowej S5 pomiędzy Sobótką a Bolkowem. We wniosku został zarekomendowany przebieg tej drogi według wariantu wynikowego WIV.
Lotnisko Olsztyn-Mazury: Zasadne pokrywania strat przez marszałka
Mateusz Kieruzal 15 listopada 2024
Zasypywanie wielomilionowych strat portu lotniczego Olsztyn-Mazury przez samorząd marszałkowski – zdaniem prezesa lotniskowej spółki – jest zasadne, gdyż ma to być „kluczowa infrastruktura komunikacyjna” północno-wschodniego regionu Polski. Wiktor Wójcik uważa także, że „promocja regionu” jest narzędziem, który pomaga w ściąganiu zagranicznych turystów.
Czy uratujemy kolejowe przewozy towarowe w Polsce?
Mikołaj Kobryński 15 listopada 2024
Udział transportu kolejowego w śródlądowych przewozach ładunków w Polsce wydaje się wciąż relatywnie wysoki w porównaniu z innymi państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Najbliższych kilkanaście lat przyniesie jednak radykalny spadek zapotrzebowania na przewozy węgla kamiennego. Czy sektor jest na to przygotowany?
Łódzkie otwiera pierwszy odcinek nowej obwodnicy Bełchatowa
Kasper Fiszer 15 listopada 2024
Na początku listopada Zarząd Dróg Wojewódzkich dopuścił do ruchu pierwszy, krótki odcinek wschodniej obwodnicy Bełchatowa. Na kolejnych etapach inwestycji będzie on jednak ponownie zamykany. Póki co DW-484 w nowym śladzie ma ułatwić dojazd do podbełchatowskich miejscowości.
Finansowanie i przetargi kluczem do wyjścia z dołka branży budowlanej na kolei
Rafał Dybiński 14 listopada 2024
Przedstawiciele branży budowlanej, podczas debaty otwierającej Kongres Kolejowy 2024, byli zgodni co do oceny swojej działalności w ostatnich miesiącach. Brakowało finansowania i przetargów. Najbliższe miesiące nie napawają też optymizmem. Padły jednak pomysły, jak radzić sobie z problemami, żeby nastały lepsze dni.
Łódzkie rozpoczyna remont trzech dróg wojewódzkich
Kasper Fiszer 14 listopada 2024
Jeszcze tej jesieni mają zakończyć się remonty ośmiu odcinków dróg wojewódzkich w regionie łódzkim. Mowa tu o stosunkowo niewielkich pracach, które podniosą jednak komfort i bezpieczeństwo ruchu. Równolegle sfinalizowane zostały dwa inne podobne zadania.
Ofensywa Ryanaira. Wysyp nowych tras z Polski i Czech
Mateusz Kieruzal 14 listopada 2024
Ryanair otworzy w przyszłym roku sześć nowych tras z Polski. Bydgoszcz zyska Alicante, z Katowic będzie można latać do Brukseli, Kraków połączony zostanie z Aberdeen, Lublin otrzyma rejsy do Barcelony, a Malta dołączy do siatki połączeń portu w Rzeszowie, podczas gdy z Poznania boeingi 737 będą latać do Walencji. Irlandzkie linie lotnicze uruchomią także loty na nowych kierunkach z Czech.
Port Gdynia: Odporność dzięki elastyczności
Roman Czubiński 14 listopada 2024
Za rozwojem Portu Gdynia nie nadąża rozbudowa prowadzącej do niego infrastruktury dostępowej. Dotyczy to zarówno kolei, jak i dróg – stwierdził podczas Pomorskiego Kongresu Transportu Intermodalnego pełniący obowiązki dyrektora Biura Strategii i Analiz Rynkowych w Zarządzie Morskiego Portu Gdynia Adam Hoppe. Za najważniejszą zaletę gdyńskiego portu uznał uniwersalność.
Były wiceprezes zarządu Lotosu na czele Orlen Lietuva
Mikołaj Kobryński 13 listopada 2024
Zbigniew Paszkowicz, który w przeszłości pełnił funkcję wiceprezesa zarządu Lotosu odpowiedzialnego za poszukiwania i wydobycie, został przewodniczącym rady dyrektorów i dyrektorem generalnym Orlen Lietuva. To spółka zarządzająca rafinerią ropy naftowej w Możejkach. Dotychczasowy dyrektor generalny Marek Gołębiewski pozostaje w radzie dyrektorów i wrócił na stanowisko dyrektora finansowego.
InPost będzie dostarczał przesyłki z Polski do paczkomatów w 7 europejskich krajach
InPost 13 listopada 2024
Grupa InPost uruchomiła usługę dostaw międzynarodowych pomiędzy Polską a Francją, Hiszpanią, Portugalią, Włochami, Belgią, Holandią oraz Luksemburgiem. Umożliwi to zarówno sklepom internetowym, jak i klientom indywidualnym szybką wysyłkę i dostawy za granicę, przy najniższej na rynku cenie.
Sieradz: Przebudowana DW-479 otwarta
Kasper Fiszer 13 listopada 2024
W październiku ostatecznie zakończyła się przebudowa 1,5-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 479 w Sieradzu. Samorząd regionalny zwraca uwagę przede wszystkim na wzrost bezpieczeństwa ruchu. Służyć mają mu m.in. nowe rozwiązania dla pieszych i rowerzystów.
Punktualność w październiku. LOT poza topem Europy
Mateusz Kieruzal 13 listopada 2024
Październikowe notowanie na najbardziej „punktualnego” przewoźnika lotniczego nie przyniosło zmiany – terminowość operacji utrzymały linie Aeroméxico, broniąc pozycji lidera. Europa odnotowała postęp, lecz anulacje lotów na Starym Kontynencie odpowiadały za 16 proc. łącznych odwołań. Polskim Liniom Lotniczym LOT nie udało się wrócić do dziesiątki najbardziej terminowych przewoźników w Europie.
Ruszyła budowa portu instalacyjnego offshore w Gdańsku!
Mikołaj Kobryński 13 listopada 2024
W dniu 13 listopada rozpoczęła się budowa terminala instalacyjny dla farm wiatrowych na morzu w porcie morskim w Gdańsku. Generalny wykonawca, czyli NDI, ma zrealizować roboty budowlane w perspektywie nieco ponad 1,5 roku – do końca czerwca 2026 roku. To kluczowa inwestycja dla rozwoju sektora offshore w Polsce.
Gulemak i Budimex mają kontrakt tunelowy za blisko 2 mld zł
ep. 13 listopada 2024
Jest umowa na budowę odcinka drogi ekspresowej S19 Jawornik – Lutcza. Zadanie, za kwotę 1,909 mld zł, zrealizuje konsorcjum Gulermak i Budimex. Tym samym wykonawcy przejęli ostatni odcinek szlaku Via Carpatia na Podkarpaciu.
Polka zwyciężczynią międzynarodowego konkursu Cemex Förderpreis Beton Award Central Europe 2024
Cemex Polska 13 listopada 2024
Cemex – globalny dostawca materiałów budowlanych ogłosił 24 października br. zwycięzców konkursu Förderpreis Beton w Europie Centralnej 2024 podczas uroczystej ceremonii w Berlinie.
Droga w Bieszczadach będzie przebudowana
Redakcja 13 listopada 2024
Szykuje się przebudowa drogi krajowej nr 84 Zagórz – Lesko. GDDKiA ogłosiła przetarg na prace przygotowawcze. Prace obejmą niespełna 5 km drogi wraz z dwoma mostami. Fragment drogi prowadzącej do przejścia granicznego z Ukrainą ma być m.in. przygotowany do przenoszenia cięższego ruchu.
Kraków: Powtórka z rozrywki. Raport znów do poprawy
Mateusz Kieruzal 13 listopada 2024
Rozpoczęcie budowy nowej drogi startowej w Krakowie znów się odłożyło w czasie! Złożony przez nowy zarząd poprawiony raport dot. oddziaływania kluczowej inwestycji na środowisko wymaga uzupełnienia i wyjaśnienia – dowiedział się Rynek Lotniczy.
Komisja Europejska mówi „tak” miliardom dla Polski
inf. pras./red. 13 listopada 2024
Jest pozytywna opinia Komisji Europejskiej dotycząca drugiego i trzeciego wniosku Polski o płatność z KPO. Procedura na poziomie unijnym nadal trwa, ale jeszcze przed końcem roku spodziewany jest wpływ 40 mld zł. To będzie największy przelew jaki jednorazowo trafi do naszego kraju – podkreśla Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.