Wcześniej niż planowano ma wejść w życie obowiązek rejestracji w systemie SENT przewoźników spoza Unii Europejskiej, którzy wykonują międzynarodowe przewozy drogowe rzeczy. Rada Ministrów przyjęła projekt przepisów w tej sprawie.
Rząd przyjął projekt zmian w systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi (tzw. system SENT). Przyjęte rozwiązania dotyczą przewoźników zagranicznych spoza UE, którzy wykonują międzynarodowe przewozy drogowe rzeczy. Mają pozwolić na skuteczniejsze monitorowanie i kontrolowanie przewoźników zagranicznych, a tym samym wzmocnienie ochrony polskich przewoźników drogowych przed nieuczciwą i nierówną konkurencją z krajów spoza UE.
Nowe przepisy są odpowiedzią na postulaty zgłaszane przez przedstawicieli środowiska przewoźników drogowych, w tym przewoźników, którzy organizowali protesty przed drogowymi przejściami granicznymi z Ukrainą – zaznaczono w komunikacie, podkreślając, że polska branża transportu drogowego boryka się z problemami wynikającymi z sytuacji w Ukrainie, na którą dodatkowo nakłada się spowolnienie gospodarcze. Z uwagi na rosnące w Polsce międzynarodowe przewozy drogowe rzeczy, jak i liczbę przewoźników drogowych i posiadanych przez nich samochodów ciężarowych zdecydowano o wzmocnieniu kontroli przewoźników z państw trzecich. Ma to wyeliminować zjawisko nieuczciwej konkurencji i ograniczyć niedozwolone praktyki w tym zakresie.
Przyjęte we wtorek 20 sierpnia rozwiązania zakładają przyspieszenie wejścia w życie przepisów o elektronicznej kontroli zezwoleń zagranicznych w systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi (tzw. system SENT). Przepisy dotyczą przewoźników zagranicznych, którzy wykonują międzynarodowe przewozy drogowe rzeczy.
Od 1 listopada 2024 r. obowiązek rejestracji w systemie SENT ma dotyczyć przewoźników, którzy nie mają siedziby w państwie członkowskim UE, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwie członkowskim EFTA. Z kolei od 1 stycznia 2025 r. obowiązek zostanie rozszerzony na przewoźników z innych państw członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państw członkowskich EFTA.
Jak wyjaśniono, chodzi o osoby, które wykonują na terenie Polski przewóz drogowy do lub z państwa spoza UE na podstawie zezwolenia wymaganego przepisami umowy międzynarodowej wiążącej Polskę i to państwo.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.