Jarosław Dąbrowski i Mateusz Szczurek zostali powołani przez premiera Donalda Tuska na stanowiska członków zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego. To dobrze znane osoby na rynku finansowym. Dotyczy to w szczególności Mateusza Szczurka, który w latach 2013-2015 pełnił urząd ministra finansów.
Jak informowaliśmy na łamach “Rynku Infrastruktury” w kwietniu,
po wielu miesiącach wakatu na stanowisku prezesa Banku Gospodarstwa Krajowego premier Donald Tusk powierzył pełnienie tej funkcji Mirosławowi Czekajowi, wieloletniemu skarbnikowi Miasta Stołecznego Warszawy. Do zarządu powołana została wówczas także Marta Postuła, która według informacji medialnych miała ubiegać się o stanowisko prezesa z rekomendacji Polskiego Stronnictwa Ludowego. Stanowiska stracili wówczas członkowie zarządu powołani za poprzedniej władzy – pierwszy wiceprezes zarządu Paweł Nierada oraz Marek Tomczuk.
W kolejnych miesiącach odwołani zostali ostatni członkowie zarządu powołani w okresie rządów Prawa i Sprawiedliwości – Radosław Kwiecień i Tomasz Robaczyński. Ich miejsca zajęli Maciej Kiliś (w randze wiceprezesa zarządu) oraz Leszek Stypułkowski. W dniu 6 sierpnia zarząd BGK mają uzupełnić kolejne dwie osoby. To Jarosław Dąbrowski i Mateusz Szczurek, których nominacje podpisał w ostatnich dniach premier Donald Tusk.
Doświadczony bankowiecJarosław Dąbrowski, z wykształcenia prawnik, związał z sektorem finansowym większość swojej kariery zawodowej. Pełnił funkcję prezesa, wiceprezesa i członka zarządu w takich podmiotach, jak Raiffeisen Bank Polska, SGB Bank, DnB NORD Bank Polska, Narodowy Fundusz Inwestycyjny PROGRESS, Raiffeisen Atkins Zarządzanie Funduszami. Stał także na czele zarządu, a następnie rady nadzorczej DF Capital Dom Maklerski (obecnie Michael/Ström Dom Maklerski), którego był założycielem.
W ostatnich latach pełnił funkcję prezesa zarządu DF Capital & Management, spółki zajmującej się realizacją projektów w obszarze bankowości inwestycyjnej, doradztwa transakcyjnego M&A oraz doradztwa strategicznego dla sektora bankowego, ubezpieczeniowego i funduszy inwestycyjnych. Był także członkiem szeregu rad nadzorczych spółek w sektorze finansowym. Oprócz studiów prawniczych na Uniwersytecie Warszawskim ukończył szereg studiów podyplomowych, w tym MBA.
Z EBOiR do BGKZ kolei Mateusz Szczurek, doktor nauk ekonomicznych, stał się znany opinii publicznej w 2013 roku, kiedy objął urząd ministra finansów w drugim rządzie Donalda Tuska. Utrzymał tą funkcję w gabinecie Ewy Kopacz. Od 2016 pracował jako regionalny ekonomista Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Zasiadał także w Europejskiej Radzie Fiskalnej przy Komisji Europejskiej.
Przed 2013 rokiem był związany przez wiele lat z ING Bankiem Śląskim i Grupą ING Banku, w których pracował ostatnio odpowiednio jako główny ekonomista oraz ekonomista regionalny. Ponadto w latach 2011-2013 jako polski przedstawiciel zasiadał w Komitecie Doradczym Biznesu BIAC przy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Tytuł doktora nauk ekonomicznych uzyskał w University of Sussex, zaś tytuł magistra ekonomii na Uniwersytecie Warszawskim. Studiował także w Columbia University. W BGK ma odpowiadać za zarządzanie ryzykiem, co wymaga wydania zgody przez Komisję Nadzoru Finansowego.