Pod koniec stycznia Walne Zgromadzenia Akcjonariuszy w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk i Zarządzie Morskiego Portu Gdynia podjęły decyzję o zmianach w składach osobowych rad nadzorczych. Większość nowych członków to prawnicy. Oznacza to najprawdopodobniej wstęp do zmianach w zarządach.
Po kilku tygodniach funkcjonowania nowego rządu rozpoczęły się zmiany kadrowe w spółkach z udziałem Skarbu Państwa. Kolejni ministrowie podejmują decyzje dotyczące zmian w składach rad nadzorczych, co zazwyczaj oznacza wstęp do zmian w zarządach. Należy się spodziewać, że w wielu przypadkach będą one głębokie i nie skończą się na wymianach prezesów. Przedstawiciele obecnej większości parlamentarnej nie ukrywali krytycznej oceny polityki kadrowej w spółkach państwowych w okresie rządów Prawa i Sprawiedliwości, dlatego można spodziewać się w relatywnie krótkim czasie dymisji nawet całych zarządów, w szczególności w energetyce – zwłaszcza wobec faktu, że nowy rząd będzie miał zapewne inną wizję funkcjonowania sektora.
Pomimo braku większych kontrowersji w ostatnich latach, pierwsze zmiany kadrowe objęły także państwowe spółki zarządzające portami morskimi o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej. Wymieniono już większość członków rad nadzorczych spółek zarządzających portami morskimi w Trójmieście. Wielu z nich było aktywnymi działaczami Prawa i Sprawiedliwości.
W przypadku Zarządu Morskiego Portu Gdańsk w radzie nadzorczej pozostały jedynie Anetta Mielcarska-Puzio i Agnieszka Trzaskalska. Nowymi członkami zostali Andrzej Bojanowski (którego sylwetkę przybliżymy w dalszej części tekstu), adwokat Jerzy Glanc, przedsiębiorca Krzysztof Kaczmarek, adwokat Dorian Masłowski i radca prawny Renata Śliwińska. Wśród powyższych osób z gdańskim portem morskim był już związany zawodowo w przeszłości Andrzej Bojanowski – w latach 2003-2006 pełnił funkcję wiceprezesa zarządu ZMPG. Obecnie piastuje stanowisko prezesa zarządu Międzynarodowych Targów Gdańskich. Był także wiceprezydentem Gdańska. W zarządzie ZMPG zasiadają obecnie Łukasz Malinowski, prezes zarządu, Wojciech Makieła, wiceprezes zarządu ds. bezpieczeństwa, oraz Kamil Tarczewski, wiceprezes zarządu ds. infrastruktury.
Także w przypadku Zarządu Morskiego Portu Gdynia w radzie nadzorczej pozostali dwaj członkowie – Paweł Kamiński i Andrzej Zwara. Nowymi członkami zostali Krzysztof Dobrowolski (profesor Uniwersytetu Gdańskiego), Tomasz Kopoczyński (adwokat), Donat Paliszewski (adwokat), Sławomir Staszak (radca prawny) i Wacław Turek (dyrektor generalny Ministerstwa Rozwoju i Technologii, członek Komisji Nadzoru Finansowego). W skład zarządu spółki wchodzą nadal Jacek Sadaj (prezes zarządu – dyrektor naczelny), Maciej Bąk (wiceprezes zarządu – dyrektor ds. finansów i zarządzania finansami) oraz Kazimierz Koralewski (wiceprezes zarządu – dyrektor ds. infrastruktury i zarządzania majątkiem).
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.