Partnerzy serwisu:
Polityka i prawo

Rewolucja w taryfach za wodę i ścieki?

Dalej Wstecz
Partner działu

WKB

Data publikacji:
27-01-2025
Ostatnia modyfikacja:
27-01-2025
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
informacja prasowa WKB Lawyers

Podziel się ze znajomymi:

POLITYKA I PRAWO
Rewolucja w taryfach za wodę i ścieki?
fot. Freepik
Głośnym echem odbił się opublikowany ostatnio projekt zmiany ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków [1]. Obecnie obowiązujące przepisy, zgodnie z którymi taryfy zatwierdzał organregulacyjny [2], spotykały się z krytyką ze strony nie tylko samych zainteresowanych, ale też m.in. Najwyższej Izby Kontroli [3].

Wodom Polskim zarzucano przewlekłe prowadzenie postępowań i brak należytych kompetencji, co powodowało trudności w zatwierdzaniu wniosków taryfowych, a w konsekwencji – niedostosowanie taryf do warunków ekonomicznych i brak pokrycia kosztów przedsiębiorstw wodociągowo- kanalizacyjnych w przychodach, z negatywnymi skutkami dla możliwości zachowania właściwego poziomu świadczonych przez nie usług.

Przewodnim hasłem opublikowanego projektu jest przywrócenie gminom kompetencji do zatwierdzenia taryf za wodę i ścieki, co oceniane jest przez branżę co do zasady pozytywnie. W świetle nowych przepisów to rady gminy, jako organy znające bliżej lokalną specyfikę i potrzeby, decydować będą o tym, ile za wodę i ścieki zapłacą odbiorcy w danej gminie. Szereg proponowanych szczegółowych rozwiązań w projekcie budzi jednak kontrowersje.

Kompetencje rady gmin nie będą wyłączne – wzrost taryf przekraczający określone w projekcie progi wymagać będzie uzgodnienia z Wodami Polskimi. Celowościowo nad takim rozwiązaniem można oczywiście dyskutować, przedsiębiorstwa krytykują jednak proponowane rozwiązania, obawiając się, że doprowadzą one do wydłużenia procesu taryfowego. Wątpliwości budzą szczegółowe rozwiązania ustawodawcze w tym zakresie, np.
określenie progów wymagających uzgodnienia taryfy Wodami Polskimi, sposób ich liczenia czy też brak możliwości skorygowania lub uzupełnienia wniosku przekazanego do organu regulacyjnego w ramach postępowania o uzgodnienie projektu taryfy.

Dyskusję w sektorze wywołała również propozycja przyznania gminom kompetencji do ustanowienia taryf progresywnych na ich obszarze. Jest to ten element proponowanych regulacji, który dotyczyć będzie nie tylko samych przedsiębiorstw, ale i każdego odbiorcy usług. Obecny projekt nie przewiduje, że każde „pierwsze tysiąc litrów wody” dla odbiorcy będzie darmowe lub za symboliczną złotówkę. W miejsce powyższego projektodawca przewidział, że gminy będą mogły (ale nie będą musiały) ustanowić taryfy progresywne, w ramach których wraz z zużyciem wody rosnąć będą ceny. To rozwiązanie, jakkolwiek, jak rozumiemy, wynikające ze szczytnego celu polegającego na promowaniu racjonalnego gospodarowania wodą, jest jednak szeroko dyskutowane przez branżę. Wątpliwości budzi, czy jego ewentualne wdrożenie umożliwi samofinansowanie się usługi oraz czy zapewni zachowanie równości traktowania odbiorców, w szczególności tych mających status konsumentów, jak również szczegółowe założenia co do konstruowania wniosków taryfowych w świetle nowych przepisów (w tym celu konieczna byłaby zmiana rozporządzenia taryfowego [4]).

Konsekwencje zmian dla odbiorców usług zależeć będą od tego, jakie ostatecznie rozwiązania zostaną wypracowane przed wejściem ustawy zmieniającej w życie. Niewątpliwie w interesie wszystkich odbiorców pozostaje, aby taryfy za wodę i ścieki mogły być zatwierdzone w sposób sprawny oraz pozwalały na zapewnienie odpowiedniego poziomu świadczonych w tym zakresie usług, są to bowiem usługi podstawowe dla funkcjonowania społeczeństwa. Kierunek zmian co do zasady ocenić należy pozytywnie. Bardzo ważnym będzie natomiast ostateczny kształt rozwiązań regulacyjnych. Branża wodociągowa jest bardzo aktywna i zapewne chętnie weźmie udział w dyskusji na temat docelowych rozwiązań prawnych i ich wpływu na sektor.

Anna Flaga-Martynek – partner oraz Aneta Citko – managing associate z zespołu projektów infrastrukturalnych kancelarii WKB Lawyers


[1] Ustawa z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (tj. Dz.U. z 2024 r. poz. 757; dalej jako: „u.z.z.w.”).
[2] Dyrektor regionalnego zarządu gospodarki wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie (dalej jako: „Wody Polskie”).
[3] Patrz np. wystąpienie pokontrolne Najwyższej Izby Kontroli, znak LSZ.411.002.01.2023, dostępne pod adresem: https://www.nik.gov.pl/kontrole/D/23/502/LSZ/ [dostęp w dniu 20.01.2025 r.].
[4] Rozporządzenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 27 lutego 2018 r. w sprawie określania taryf, wzoru wniosku o zatwierdzenie taryfy oraz warunków rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków (tj. Dz.U. z 2022 r. poz. 1074)
.
Partner działu

WKB

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Przymkniemy drzwi dla wykonawców spoza Unii? Jest ważna poprawka

Biznes i przemysł

Przymkniemy drzwi dla wykonawców spoza Unii? Jest ważna poprawka

Elżbieta Pałys 13 stycznia 2025

NDI zbuduje obwodnicę Pradeł. Jest umowa

Drogi i autostrady

Mazowsze wyda 1,6 mld zł na drogi

Polityka i prawo

Wiadomo kto ma projektować nowy wyjazd z Warszawy na południe

Drogi i autostrady

Rozbudują DK-32 pod Zielona Górą

Drogi i autostrady

Zobacz również:

Przymkniemy drzwi dla wykonawców spoza Unii? Jest ważna poprawka

Biznes i przemysł

Przymkniemy drzwi dla wykonawców spoza Unii? Jest ważna poprawka

Elżbieta Pałys 13 stycznia 2025

NDI zbuduje obwodnicę Pradeł. Jest umowa

Drogi i autostrady

Mazowsze wyda 1,6 mld zł na drogi

Polityka i prawo

Wiadomo kto ma projektować nowy wyjazd z Warszawy na południe

Drogi i autostrady

Rozbudują DK-32 pod Zielona Górą

Drogi i autostrady

Kongresy
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5