fot. Krystian Maj (Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)
Zgodnie z zapowiedziami, premier Donald Tusk przedstawił dziś nazwiska nowych ministrów, którzy zastąpią czterech członków rządu kandydujących do Parlamentu Europejskiego. Zaskoczeniem mogą być dwie osoby, których nazwiska nie przewijały się dotąd w spekulacjach w informacjach medialnych.
Od dłuższego czasu było jasne, że w maju nastąpią zmiany w rządzie. Premier zapowiedział bowiem, że ministrowie, którzy kandydują do Parlamentu Europejskiego, skoncentrują się na prowadzeniu kampanii wyborczej, a na dotychczasowych stanowiskach zastąpią ich nowe osoby. Dziś zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami premier przedstawił nowych członków rządu, dziękując za współpracę dotychczasowym ministrom. Zmiany obejmą resorty aktywów państwowych, kultury i dziedzictwa narodowego, rozwoju i technologii oraz spraw wewnętrznych i administracji.
Nowym ministrem aktywów państwowych zostanie Jakub Jaworowski. Zastąpi na tym stanowisku Borysa Budkę. Premier komplementował odchodzącego ministra. Przyznał, że tempo zmian kadrowych w spółkach z udziałem Skarbu Państwa dla wielu nie było satysfakcjonujące. Jak jednak tłumaczył, o to chodziło – według premiera zmiany te powinny mieć charakter metodyczny, a nie rewolucyjny. Jakub Jaworowski pełnił już funkcje w administracji rządowej w przeszłości – w okresie poprzednich rządów koalicji PO-PSL był sekretarzem Rady Gospodarczej przy Premierze, pełnomocnikiem premiera ds. koordynacji oceny skutków regulacji oraz podsekretarzem i sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Na czele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego stanie natomiast Hanna Wróblewska. To historyk sztuki. W latach 2010-2021 pełniła funkcję dyrektora Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki. Z resortem jest związana od 2023 roku, kiedy objęła funkcję dyrektora Departamentu Narodowych Instytucji Kultury. Zastąpi Bartłomieja Sienkiewicza. Jej nazwisko nie pojawiało się w spekulacjach w informacjach medialnych. – Nie wahała się ani chwili, choć jest osobą znaną ze skromności – komentował premier Tusk.
Zgodnie z oczekiwaniami, ministrem rozwoju i technologii będzie natomiast Krzysztof Paszyk z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Zastąpi na tym stanowisku Krzysztofa Hetmana. – Prawnik, samorządowiec. Radny powiatowy, przewodniczący sejmiku województwa wielkopolskiego, parlamentarzysta z dużym stażem – podsumował sylwetkę nowego ministra premier, wskazując, że nowy minister przeszedł wzorcową ścieżkę kariery politycznej.
Na stanowisku ministra spraw wewnętrznych i administracji Marcina Kierwińskiego zastąpi Tomasz Siemoniak, obecny minister – członek Rady Ministrów i koordynator służb specjalnych. W tym przypadku także trudno o zaskoczenie – o tym, że jest on najbardziej prawdopodobnym kandydatem na to stanowisko, media informowały w ostatnich tygodniach. Premier podkreślił swoje “bezgraniczne zaufanie” do ministra Siemoniaka. Wskazał także na jego wieloletnie doświadczenie polityczne, w tym rządowe. Donald Tusk zapowiedział również, że Tomasz Siemoniak będzie łączył nową i dotychczasową funkcję. Taka sama sytuacja miała miejsce w latach 2019-2023 w przypadku Mariusza Kamińskiego. Zmiany w rządzie mają zostać formalnie dokonane w poniedziałek o 10:30. Wówczas prezydent Andrzej Duda wręczy akty odwołania i powołania ustępującym i nowym ministrom.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.