Wraz z wejściem w życie przepisów określających zasady fotografowania i filmowania kluczowych obiektów dla bezpieczeństwa i obronności Polski, Port Gdańsk wydał komunikat, w którym przedstawił, jak będzie wyglądało respektowanie przepisu w porcie.
Od 17 kwietnia w życie weszły przepisy związane z
rozporządzeniem w sprawie zasad fotografowania i filmowania obiektów szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa lub obronności państwa. Do jego wydania zobowiązał ministra obrony art. 616a ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, w którym znalazły się zapisy dotyczące zakazu fotografowanie, filmowanie lub utrwalanie w inny sposób obrazu lub wizerunku obiektów szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa lub obronności państwa oraz osób lub ruchomości znajdujących się w tych obiektach.
Jednym z takowych obiektów jest Port w Gdańsku, który w komunikacje przedstawił zasady, jakie będą obowiązywać na miejscu w związku z
zakazem fotografowania.
Tabliczki rozpoczną zakaz
Port Gdańsk przypomina, że rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej zaostrza przepisy dotyczące rejestrowania obrazu w miejscach o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a Port Gdańsk to infrastruktura krytyczna, dlatego też przepisy zakazujące fotografowania wybranych obszarów, obowiązują również na terenie zarządzanym przez ZMPG.
Zakaz ten będzie obowiązywał jednak dopiero z chwilą pojawienia się na terenie tablic informacyjnych.
Takie oznakowania pojawią się na Grodzeniach i bramach portowych, w bezpośrednim sąsiedztwie obiektów strategicznych oraz w punktach newralgicznych wyznaczonych na podstawie oceny ryzyka. Wszystkie będą wyraźnie widoczne i czytelne.
Obejście zakazu
Port zwraca uwagę, że zakaz jest konieczny z uwagi na ochronę strategicznych obiektów przed potencjalnymi zagrożeniami, ale też z uwagi na zapobieganie szpiegostwu i sabotażowi. Jest również reakcją na wzrastające zagrożenia hybrydowe i cybernetyczne i został dostosowany do międzynarodowych standardów bezpieczeństwa.
Istnieje jednak możliwość ominięcia zakazu. Będą ją posiadać fotoreporterzy po uprzednim złożeniu wniosku o zgodę do Departamentu Zarządzania Bezpieczeństwem ZMPG, wraz z jego uzasadnieniem. Wniosek taki musi zawierał cel realizacji materiału, dokładne miejsce i termin zdjęć, dane osób zaangażowanych oraz informacje o podmiocie zlecającym.