Od początku wojny do dziś z Ukrainy na terytorium Polski wjechało 1,915 mln osób. Więcej niż jedna piąta przekroczyła granicę pieszo. Około 11 proc. osób przyjechała do Polski pociągiem.
Strażnicy granicznie każdego dnia odprawiają po kilkadziesiąt tysięcy osób uciekających przed wojną na Ukrainie. Najwięcej osób przybyło z Ukrainy 6 i 7 marca – wówczas granicę na wszystkich polsko-ukraińskich przejściach przekroczyło każdego dnia ponad 140 tys. osób. Wczoraj, tj. 15 marca liczba odprawionych na kierunku wjazdowym wyniosła 66,6 tys.
Najwięcej osób przekracza granicę samochodem – to ok. 31 proc. całego ruchu (ok. 593 tys. osób), autobusami wjechało do Polski kolejnych 440 tys. uchodźców, tj. 23 proc. Niewiele mniej, bo 402 tys., czyli 21 proc. przekroczyło granicę pieszo.
Pozostałe ok. 210 tys. osób (ok. 11 proc.) przywiozły do Polski pociągi.
źródło: Straż Graniczna
Jak wynika z wcześniej przedstawianych danych, najwięcej osób kieruje się na przejścia w Medyce, Dorohusku i Korczowej. Najmniej obciążone jest przejście w Krościenku.
Od dziś wszyscy, którzy na krócej lub dłużej szukają schronienia w Polsce mogą uzyskać numer PESEL. Umożliwi im to korzystanie ze wszystkich praw, na tej samej zasadzie jak obywatele polscy. Osobom, które opuściły swój dom w strachu przed wojną łatwiej w ten sposób będzie uzyskać np. świadczenie socjalne, czy podjąć pracę.