fot. Ministerstwo Gospodarki RP, www.mg.gov.pl/wikipedia
Polskie przedsiębiorstwa zostały zaproszone do udziału w budowie autostrady łączącej Krakowiec z Równem na Ukrainie. Mowa m.in. o realizacji inwestycji na zasadzie koncesji. To jeden z tematów, który pojawił się podczas międzyrządowych rozmów towarzyszących wizycie premiera Donalda Tuska w Kijowie.
Podczas pierwszej zagranicznej wizyty w poniedziałek szef polskiego rządu rozmawiał m.in. z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i premierem Denysem Szmyhalem. Jednym z tematów rozmów była m.in. odbudowa Ukrainy.
– Będziemy chcieli bardzo aktywnie uczestniczyć nie tylko w pomocy Ukrainie w wojnie z Rosją, ale także w procesie odbudowy. Chciałbym podziękować panu prezydentowi za jasną deklarację, że Polska, w tym także polskie przedsiębiorstwa, polski biznes jest najserdeczniej witany w Ukrainie – mówił Donald Tusk podczas konferencji prasowej w Kijowie.
Podczas dwustronnych spotkań pojawił się wątek udziału polskiego biznesu nie tylko w roli wykonawców, ale także inwestorów.
– Zaproponowałem premierowi, aby rozpatrzyć możliwość udziału polskiej strony w budowie autostrady Krakowiec – Lwów – Brody – Równe. Ta autostrada przedłuży polską A4, która z kolei jest przedłużeniem unijnej autostrady E4. Polski biznes może, i my zapraszamy polskich przedsiębiorców, aby dołączyć do budowy tej autostrady na warunkach koncesji – powiedział premier Ukrainy Denys Szmyhal. – Może to stać się jedną z historii naszego wspólnego sukcesu – dodał ukraiński premier.
– To informacja ekscytująca, że polskie firmy, polscy inwestorzy mogliby być nie tylko zaangażowani w budowę autostrady, ale także być współgospodarzem tego projektu – skomentował premier Donald Tusk.
Podczas wizyty w Kijowie Tusk ogłosił, że rząd powoła pełnomocnika ds. odbudowy Ukrainy. Zostanie nim Paweł Kowal, który był jednym z członków delegacji do Kijowa.
Strony polska i ukraińska rozmawiały także o problemach na wschodniej granicy. Szefowie rządów ocenili, że sytuacja uległa istotnej poprawie (protest polskich przewoźników został czasowo zawieszony – dop. red.).
Premier Ukrainy wyraził oczekiwanie, że Unia Europejska podejmie kroki w celu przedłużenia zliberalizowanych zasad dotyczących handlu i transportu między Unią i Ukrainą. – Ze swojej strony informujemy, że w ukraińskim parlamencie są procedowane ustawy, które zapewnią przestrzeganie wymagań, które są przewidziane rozporządzeniami unijnymi – powiedział premier Ukrainy.
Donald Tusk dodał, że informację o tym, iż są przygotowywane przepisy, które zrównają standardy dla ukraińskich przewoźników z tymi, które obowiązują przewoźników polskich i unijnych przyjmuje z dużą satysfakcją.
Przedstawiciele rządów omówili także sprawy związane z rozbudową infrastruktury przygranicznej. Mowa była m.in. o wspólnych kontrolach i wymianie danych pomiędzy urzędami celnymi, a także o budowie kolejnych czterech przejść granicznych.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.