fot. Krzysztof Maria Różański, (Upior polnocy), lic. GNU GFDLWagon pocztowy
Polski narodowy przewoźnik pasażerski twierdzi, że nie może uczestniczyć w przewozie poczty na Ukrainę. Taki pomysł zgłosili dwa lata temu operatorzy pocztowi z obu państw. W założeniach miało to pomóc w uzyskaniu terminowości doręczeń w trudnym okresie wojny.
Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę tamtejszy operator pocztowy Ukrposzta wznowił przewóz przesyłek koleją. W trudnych realiach wojennych transport szynowy wielokrotnie okazywał się bowiem bardziej przewidywalny niż drogowy. Przedsiębiorstwo ogłosiło przy tym wraz z Pocztą Polską, że pracuje nad możliwością przewozu poczty pociągami międzynarodowymi z i do Polski.
Usługą zainteresowani zwłaszcza Ukraińcy
Rok później Poczta Polska wskazywała, że wstępne plany w tym zakresie pozostają aktualne. Poinformowała również, że osobny wagon z przesyłkami mógłby być dołączany do pociągu z Przemyśla do Kijowa. Choć spółka twierdziła, że większość uzgodnień została już poczyniona, PKP Intercity, które miałoby pełnić rolę polskiego przewoźnika, nie potwierdzało dużego zaawansowania rozmów.
Teraz jest już jasne, że – przynajmniej w zakładanym dotychczas kształcie – przedsięwzięcie nie będzie realizowane. – Przewozy przesyłek pocztowych to ważna inicjatywa, szczególnie dla naszych ukraińskich partnerów – przyznaje Biuro Prasowe PKP Intercity. Z przesłanego nam wyjaśnienia wynika przy tym, że spółka nie będzie uczestniczyć w jej realizacji.
Analizy wykazały przeszkody formalne
– PKP Intercity jako przewoźnik pasażerski nie jest uprawnione do przewozów przesyłek pocztowych czy przekazów pieniężnych – usłyszeliśmy. Spółka zapewniła także, że w tej sprawie uczestniczyła w wielu analizach, które obejmowały m.in. zagadnienia formalno-prawne czy dotyczące skali zapotrzebowania. Przewoźnik miał także rozważać aspekty związane z czasochłonnością procesu obsługi czy bezpieczeństwem transportu.
Przypomnijmy, że w przeszłości zarówno dawne PKP Przewozy Regionalne, jak i PKP Intercity świadczyły usługi przewozu poczty na rzecz Poczty Polskiej. Ostatnie ambulanse pocztowe zniknęły z krajowej sieci na przełomie pierwszej i drugiej dekady XXI w. W charakterystycznych pomarańczowych wagonach listy i paczki przewożono w ostatnim okresie wyłącznie na trasie ze Szczecina do Przemyśla.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.