Rząd rozpoczął cykl konsultacji programu rozwoju północnych i wschodnich obszarów przygranicznych. Państwowe wsparcie obejmie obszar 22 powiatów, które zostały dotknięte agresją hybrydową Białorusi oraz różnymi konsekwencjami rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Ostatnie lata przyniosły duże zmiany w międzynarodowym środowisku bezpieczeństwa. Były to niewątpliwie zmiany na gorsze. Po raz pierwszy zaistniały także na dużą skalę bezpośrednio przy granicy Unii Europejskiej. Z jednej strony Polska stała się ofiarą sztucznie wywołanego przez Białoruś kryzysu migracyjnego na granicy, z drugiej strony 2 lata temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę, która po nieudolnej próbie blitzkriegu szybko przeistoczyła się w długotrwałą, pełnoskalową wojnę na wyniszczenie. Choć Polska pozostaje cały czas poza obszarem aktywnych działań militarnych, w wielu częściach kraju konsekwencje napiętej sytuacji w regionie są bardzo odczuwalne.
Nowy rząd zapowiedział zatem kompleksowe wsparcie dla wybranych obszarów w północnej i wschodniej części kraju. – Będziemy wspierać działania samorządów z północno-wschodniej Polski, które najbardziej ucierpiały na skutek agresji rosyjskiej na Ukrainę oraz wojny hybrydowej na granicy polsko-białoruskiej – powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Protas. W tym kontekście warto zauważyć, że przywołane wspólnoty samorządowe poniosły szkody w różnych obszarach funkcjonowania, w szczególności turystyce, handlu, czy transporcie, co nie pozostało bez wpływu na lokalne rynki pracy. Dodatkowo duży napływ uchodźców z Ukrainy spowodował utrudnienia w dostępie do wielu usług publicznych.
Rząd planuje w tej sytuacji przygotowanie programu rozwoju północno-wschodnich obszarów przygranicznych, którego realizacja przyczyni się do poprawy jakości życia mieszkańców i rozwoju społeczno-gospodarczego. Jako cztery podstawowe obszary objęte wsparciem wskazano infrastrukturę drogową i bezpieczeństwo ruchu drogowego, infrastrukturę ochrony środowiska, sektor turystyczny oraz infrastrukturę edukacyjną, zdrowotną i społeczną. Wszystkie podejmowane przez rząd działania mają uwzględniać aktualne trendy rozwojowe, ze szczególnym uwzględnieniem poszanowania dla środowiska naturalnego. – Działania te prowadzone będą w ścisłej współpracy władz lokalnych, samorządów województw oraz administracji rządowej. Są one tak zaplanowane, aby tworzyć efekt synergii opierającej się na naturalnym potencjale obszaru objętego programem – dodaje wiceminister Protas.
Program ma objąć obszar łącznie 22 powiatów, 3 miasta na prawach powiatu i 170 gmin, głównie w pasie przygranicznym, ale nie tylko. W województwie podkarpackim na wsparcie będą mogły liczyć powiaty bieszczadzki, jarosławski, lubaczowski, przemyski oraz Przemyśl, miasto na prawach powiatu. Na Lubelszczyźnie wsparcie trafi do powiatów bialskiego, chełmskiego, hrubieszowskiego, tomaszowskiego i włodawskiego oraz miast na prawach powiatu Biała Podlaska i Chełm. Na Podlasiu wsparcie przewidziano dla powiatów augustowskiego, białostockiego, hajnowskiego, siemiatyckiego i sokólskiego. Z kolei na Warmii i Mazurach wsparcie otrzymają powiaty bartoszycki, braniewski, gołdapski, kętrzyński i węgorzewski.
Źródłem finansowania dla projektów mają być środki w rezerwie celowej budżetu państwa w wysokości 500 mln zł. Każde z czterech województw będzie mogło liczyć na finansowanie na łącznym poziomie 125 mln zł. – Maksymalna kwota dofinansowania w ramach jednego wniosku wynosi 2 mln złotych. Jeden samorząd może otrzymać dotacje na realizację maksymalnie dwóch zadań inwestycyjnych – czytamy w komunikacie prasowym na stronie internetowej MFiPR.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.