Minister Waldemar Buda w wypowiedzi dla Polsat News nie wykluczył zamknięcia wszystkich przejść granicznych między Polską a Białorusią. – Narasta pewnego rodzaju zagrożenie. Ruchy wagnerowców, komunikaty co do koncentracji rosyjskich wojsk, sprawiają, że powinniśmy się nad tym głęboko zastanowić – mówił minister rozwoju i technologii.
Naruszenie polskiej przestrzeni powietrznej przez białoruskie śmigłowce wojskowe wzbudza duże emocje. Być może nie byłyby tak duże, gdyby nie fakt, że Białoruś jest w coraz większym stopniu zintegrowana w wymiarze politycznym i wojskowym z Federacją Rosyjską, prowadzącą od lutego 2022 inwazję na Ukrainę. Rosja realizuje także szereg działań nieprzyjaznych wobec państw członkowskich Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jednym z nich było przerzucenie najemników słynnej (czy raczej osławionej) Grupy Wagnera, rzekomo wraz ich przywódcą Jewgienijem Prigożynem, właśnie na Białoruś.
Wobec mało zawoalowanych sugestii prezydenta Aleksandra Łukaszenki, jakoby wagnerowcy mieli “ochotę” na wyprawę do Warszawy i Rzeszowa, należy zachować wstrzemięźliwy dystans. Wydaje się bowiem, że obecność wagnerowców na Białorusi jest elementem wojny psychologicznej, którego celem jest wzbudzenie w polskich obywatelach strachu. Z drugiej strony nierozważnym byłoby całkowite lekceważenie zaistniałej sytuacji, która hipotetycznie mogłaby się przerodzić w całkiem namacalne zagrożenie, na przykład w kontekście bezpieczeństwa polskiej infrastruktury krytycznej, która mogłaby zostać poddana próbom sabotażu. Jako pewne rozwiązanie jawi się zamknięcie wszystkich przejść granicznych między Polską a Białorusią.
Potrzeba koordynacji działań z Litwą
– Wszystkie warianty są na stole, żadne działanie nie jest wykluczone. Właśnie takie spotkania są potrzebne, żeby koordynować działania z naszymi sąsiadami – powiedział minister rozwoju i technologii, odnosząc się do zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczącej spotkania z Gitanasem Nausedą, prezydentem Litwy. Minister Buda zauważył, że sens miałoby tylko ewentualne wspólne działanie, ponieważ w innym wypadku, przy otwartych przejściach granicznych między Białorusią a Litwą, wagnerowcy mogliby hipotetycznie przedostać się na terytorium Polski przez granicę litewsko-polską.
Waldemar Buda zastrzegł jednocześnie, że wszelkie decyzje w przedmiotowej sprawie będą należeć do premiera, ministra obrony narodowej, czy sił zbrojnych. Warto dodać, że już dziś obserwujemy doraźne wzmocnienie obecności jednostek wojskowych w rejonie granicy z Białorusią, przerzuconych z północnej i zachodniej części kraju. Ministerstwo Obrony Narodowej przedstawiło jednocześnie ambitne plany militaryzacji północno-wschodniej części kraju, których głównym elementem jest utworzenie 1. Dywizji Piechoty Legionów. Większość jednostek wojskowych wchodzących w skład nowo powołanego związku taktycznego, na którego czele stanął gen. bryg. Norbert Iwanowski, znajdzie się w województwie podlaskim, również w bliskim sąsiedztwie granicy państwa.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.