Posłowie, 20 października przegłosowali maksymalne stawki, jakie za prąd zapłacą gospodarstwa domowe, ale także samorządy i mali przedsiębiorcy.
Przyjęte rozwiązania mają ograniczyć negatywne skutki podwyżek cen energii elektrycznej dla najbardziej „wrażliwych” podmiotów.
Według przyjętych rozwiązań, maksymalna cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych ma wynosić 693 zł za MWh oraz 785 zł za MWh dla pozostałych uprawnionych odbiorców. Wśród podmiotów uprawnionych do skorzystania z tych rozwiązań są m.in. mali i średni przedsiębiorcy, samorządy i ich zakłady budżetowe, w tym jednostki odpowiedzialne za zarządzanie drogami czy transport publiczny, a także szkoły, żłobki, szpitale czy aquaparki.
Nie było jasne, czy z zaproponowanych regulacji będą mogli skorzystać regionalni przewoźnicy kolejowi. Ostatecznie interpretacja przedstawiona przez resort infrastruktury wskazuje, że także i oni
będą objęci ochroną przed nadmierną podwyżką cen prądu. Na razie
nie udało się tego samego uzyskać przewoźnikom cargo.
W przypadku gospodarstw domowych cena maksymalna będzie dotyczyła rozliczeń po przekroczeniu przez odbiorcę limitu 2 MWh (lub 2,6 MWh w przypadku gospodarstwa, w której jest osoba niepełnosprawna). Będzie się odnosiła do zużycia w okresie od 1 grudnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r.
W przypadku pozostałych uprawnionych podmiotów (samorządów i podmiotów użyteczności publicznej, a także małych i średnich przedsiębiorców) stawka maksymalna będzie miała zastosowanie w okresie od 1 grudnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. i będzie dotyczyła poboru nie większego niż 90 proc. średniego zużycia energii.
Ustawa trafi teraz do Senatu.