Wojciech Wrochna, dotychczasowy wiceprezes zarządu Orlen Synthos Green Energy, spółki celowej powołanej do budowy małych modułowych reaktorów jądrowych, został powołany na stanowiska wiceministra przemysłu oraz pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Na drugiej spośród wyżej wymienionych funkcji zastąpił Macieja Bando.
Jak informowaliśmy na łamach “Rynku Infrastruktury” już w marcu,
rząd podjął decyzję o przeniesieniu stanowiska pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej z resortu klimatu i środowiska do nowo powstałego Ministerstwa Przemysłu z siedzibą w Katowicach, na którego czele stoi Marzena Czarnecka. Od podjęcia decyzji politycznej do jej materializacji upłynęło dość dużo czasu. Stosowne rozporządzenie weszło bowiem w życie dopiero z początkiem listopada. Funkcja ta pozostawała od tego czasu nieobsadzona.
Na stanowisko wiceministra w resorcie przemysłu nie został bowiem powołany Maciej Bando, dotychczasowy pełnomocnik i jednocześnie podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. O bliskiej perspektywie jego odejścia było zresztą w ostatnich tygodniach dosyć głośno. Po blisko dwóch tygodniach wakatu dziś w imieniu premiera Donalda Tuska nominację na wakujące stanowisko z rąk szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jana Grabca otrzymał Wojciech Wrochna. To dotychczasowy wiceprezes zarządu Orlen Synthos Green Energy, spółki joint venture Orlenu i Synthosu, powołanej do realizacji projektu budowy małych modułowych reaktorów jądrowych.
Wojciech Wrochna będzie pełnić funkcję pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej w randze sekretarza stanu. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, gdzie ukończył także studia doktoranckie, jak również Międzynarodowego Instytutu Uniwersyteckiego w Luksemburgu oraz Uniwersytetu Roberta Schumana w Strasburgu. Resort przemysłu informuje w komunikacie prasowym, że nowy wiceminister jako prawnik specjalizuje się w prawie energetycznym, europejskim oraz europejskim prawie gospodarczym, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień konkurencji i regulacji, w tym pomocy publicznej i kwestii regulacyjnych, a także inwestycji i transakcji pomiędzy podmiotami działającymi na rynkach regulowanych.
Posiada blisko 15-letnie doświadczenie w obszarze inwestycji energetycznych, w tym w zakresie OZE i energetyki jądrowej, a także gospodarki wodorowej, realizując obsługą prawną strategicznych projektów w Polsce, takich jak elektrownia jądrowa, terminal LNG, Baltic Pipe, Harmony Link, postępowanie sądowe przeciwko Opal/Gazprom, czy wprowadzenie rynku mocy. Wojciech Wrochna pracował zarówno w polskiej administracji rządowej, jak i w instytucjach Unii Europejskiej.
Funkcja pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej została ustanowiona w grudniu 2015 roku, krótko po przejęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość. Do zadań pełnomocnika od początku należał m.in. nadzór właścicielski nad spółkami Gaz-System (operator systemu gazociągów przesyłowych i magazynów gazu ziemnego, a także terminalu LNG w Świnoujściu), PERN (operator rurociągów surowcowych i paliwowych oraz magazynów ropy naftowej i paliw płynnych), Polskie Sieci Elektroenergetyczne (operator sieci przesyłu energii elektrycznej), a od 2021 roku także Polskie Elektrownie Jądrowe (spółka celowa powołana do budowy pierwszej dużej elektrowni jądrowej w Polsce).
Pierwszym i jak dotąd najdłużej pełniącym funkcję pełnomocnikiem był Piotr Naimski, który piastował ją w latach 2015-2022 w randze sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W roku 2022 zastąpił go Mateusz Berger. Rok później stanowisko to objęła Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, dotychczasowa wiceminister klimatu i środowiska. Gdy powróciła do MKiŚ, tym razem na urząd ministra w ramach tzw. “rządu dwutygodniowego”, funkcję przejął wiceminister w tym resorcie, Adam Guibourgé-Czetwertyński, pozostając jednocześnie na dotychczasowym stanowisku. W takiej samej formule funkcjonował po zmianie władzy w grudniu 2023 Maciej Bando.