W życie weszły przepisy określające zasady fotografowania i filmowania kluczowych obiektów dla bezpieczeństwa i obronności Polski. Konstrukcje, których nie można fotografować, posiadają specjalne tablice. Czy wśród obiektów infrastruktury drogowej możemy spodziewać się takich ruchów ze strony Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad?
Od 17 kwietnia w życie weszły przepisy związane z
rozporządzeniem w sprawie zasad fotografowania i filmowania obiektów szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa lub obronności państwa. Do jego wydania zobowiązał ministra obrony art. 616a ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, w którym znalazły się zapisy dotyczące zakazu fotografowanie, filmowanie lub utrwalanie w inny sposób obrazu lub wizerunku obiektów szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa lub obronności państwa oraz osób lub ruchomości znajdujących się w tych obiektach.
Informowaliśmy już, jak do nowych przepisów podchodzi PKP SA oraz PKP PLK, gdzie nie przewidziano zbyt dużych zmian względem tego, co funkcjonowało dotychczas. Czy Generalna Dyrekcja zamierza stosować oznakowania i zakazy w ramach swojej infrastruktury? Stanowisko GDDKiA jest jednoznaczne i nie zostawia miejsca na dyskusję.
Jak wygląda procedura?
Zakaz będzie dotyczył tylko wyraźnie oznaczonych obiektów, których ma być w Polsce około 25 tysięcy. By zainteresowani mogli sfotografować obiekt, konieczne będzie wypełnienie wniosku i otrzymanie zgody zarządcy.
Wniosek musi zawierać nie tylko dane osobowe fotografa, ale również m.in. powód wykonania zdjęcia czy termin realizacji.
To jednak i tak nie da nam pełnej swobody, bowiem warunkiem skorzystania z dokumentu będzie obecność osoby towarzyszącej z organu władającego obiektem, wskazanej z nazwiska w zezwoleniu.
Warto jednak poświęcić czas i przejść procedurę, ponieważ kara za niedozwolone fotografowanie będzie wiązać się z grzywną, a nawet aresztem.
GDDKiA nie skorzysta z zakazów
Szymon Piechowiak, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji przypomina, że zgodnie z ustawą z 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, o oznaczeniu obiektu znakiem zakazu fotografowania decyduje organ właściwy w zakresie ochrony tego obiektu, co oznacza, iż ustawa pozostawia Generalnemu Dyrektorowi Dróg Krajowych i Autostrad decyzję w kwestii oznaczenia obiektów będących w jego zarządzie tablicami z tym znakiem.
GDDKiA wychodzi jednak z założenia, że takie oznaczenia mogłyby ułatwić nieprzyjacielowi namierzenie kluczowej infrastruktury drogowej w Polsce, stąd podjęto decyzję, by nie stosować takich zakazów.
– Umieszczenie znaku zakazu fotografowania wskazywałoby, które obiekty w ciągu dróg krajowych mają znaczenie obronne. Dlatego też GDDKiA nie będzie umieszczać ww. znaków – wyjaśnia Piechowiak.