Wraz z nowym rokiem władze Czech wprowadziły kilka zmian dla kierowców. Niektóre są ciekawe również dla podróżujących z innych krajów. Południowy sąsiad Polski zdecydował się m.in. podwyższyć ceny winiet. Niedługo również w życie wejdzie nowe, rekordowe ograniczenie prędkości.
Początek roku to często okres, w którym w życie wchodzą nowe przepisy czy rozporządzenia. Dzieje się tak niemalże na całym świecie. Czechy wraz z początkiem 2025 roku wprowadziły kilka zmian, które odczują zwłaszcza kierowcy. Gdy w poprzednich 12 miesiącach u naszego południowego sąsiada zmianie uległa m.in. granica wieku, od kiedy można prowadzić samochód, czy forma systemu punktowego, tym razem postanowiono zwiększyć ceny winiet, ale również dokonać reform w ograniczeniach prędkości oraz w portalu transportowym.
Droższe winiety w Czechach
Nowy rok w Czechach to przede wszystkim podwyżka cen winiet dla kierowców. Od 1 stycznia winieta umożliwiająca dostęp do autostrad na rok będzie kosztować 2440 czeskich koron zamiast 2300 koron, jak było to dotychczas. W przeliczeniu na polskie złotówki, jest to zmiana z około 390,90 zł na 414,70 zł.
Miesięczna, 30-dniowa winieta kosztuje teraz 460 koron (78,18 zł), czyli o 30 koron (5,10 zł) więcej niż miało to miejsce jeszcze w 2024 roku. Za dziesięciodniowy znaczek kierowcy w Czechach płacą teraz 290 koron (49,29 zł), a za jednodniową możliwość przejazdu 210 koron (35,69 zł).
Nieco inne ceny obowiązującą natomiast dla kierowców o niższej emisyjności pojazdów. Właściciele samochodów hybrydowych o łącznej emisji do 50 g CO2 na kilometr zapłacą 610 koron (103,67 zł) za roczną winietę, 110 koron (18,7 zł) za miesiąc, 70 (11,9 zł) za 10 dni i 50 (8,5 zł) za jeden.
Dla samochodów zasilanych gazem ziemnym lub biom etanem preferowana stawka pozostaje na poziomie około 50 procent podstawowej stawki. Pojazdy zeroemisyjne o napędzie elektrycznym lub wodorowym są natomiast całkowicie zwolnione z opłat.
Winietę umożliwiającą jazdę po czeskich drogach można nabyć do 30 dni przed wybranym początkiem jej ważności. Nowa, ustawowa cena ma uwzględniać dwa kryteria, to jest średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumenckich, a także procentową zmianę długości eksploatowanych autostrad rok do roku. Obecnie w Czechach sieć autostrad liczy 1401 kilometrów, a 292 km z nich nie są objęte obowiązkiem opłaty. W ubiegłym roku dla kierowców oddano do użytku ponad 100 km nowych odcinków autostrad.
Zmiany w Portalu Transportowym
Czeskie Ministerstwo Transportu natomiast cały czas dba o rozwój cyfryzacji. W związku z tym nowy rok przyniósł kierowcom zmiany w Portalu Transportowym, który działa od dwóch lat i pozwala użytkownikom mieć dostęp do wszystkich cyfrowych usług transportowych w jednym miejscu.
Od 1 stycznia w aplikacji znajdą się m.in. informacje na temat zawartego ubezpieczenia OC, dane o liczbie poprzednich właścicieli i operatorów, a także informacje o zakupionych winietach.
Czeski Portal Transportowy będzie jednak dalej doskonalony, by jak najbardziej spełniać potrzeby kierowców i ułatwiać im podróżowanie po kraju.
Rekordowe ograniczenie prędkości
Nie od 1 stycznia, ale prawdopodobnie w połowie 2025 roku, w Czechach będzie występowało nowe ograniczenie prędkości, które będzie rekordowe na skalę Europy. Pomijając miejsca, w których nie występują żadne ograniczenia, a jedynie sugestie względem najwyższej prędkości, Czechy wprowadzają odcinek, na którym dozwolone będzie poruszanie się z prędkością 150 kilometrów na godzinę.
Na razie odbywać się to ma w formie testu pilotażowego. Nowe najwyższe ograniczenie obowiązywać ma na około 50-kilometrowym odcinku południowej autostrady D3.