– Polska spełnia trzy ostatnie warunki niezbędne do pełnego uruchomienia funduszy strukturalnych – poinformowała na platformie X (d. Twitter) Katarzyna Pełczyńska, Minister Funduszy i Polityki Regionalnej.
W piątek (19 stycznia) wieczorem Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, Minister Funduszy i Polityki Regionalnej poinformowała, że Polska spełniła trzy ostatnie warunki niezbędne do uruchomienia do pełnego uruchomienia funduszy strukturalnych – 76 mld euro na realizację programów do 2027r. W tym przypadku chodzi więc o finansowanie budżetowe Unii Europejskiej na lata 2021-2027, które zostało zablokowane w październiku 2022 r., ze względu na m.in. brak zmian w sądownictwie. W ramach budżetu UE do 2022 r. ponad 430 mln euro ma trafić na politykę spójności. To wsparcie, które trafia przede wszystkim do krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Polska jest tu największym beneficjentem i pozyska aż 76 mld euro. To właśnie z tych środków finansowana jest m.in. budowa infrastruktury drogowej, kolejowej czy energetycznej.
O dążeniu do szybkiego odblokowania środków unijnych, zarówno tych budżetowych jak i z KPO, mówił w swoim expose premier Donald Tusk. W ostatnim czasie dowiedzieliśmy się także, że Komisja Europejska oprócz kwestii praworządności zawartych w Karcie Praw Podstawowych oczekuje także zmian w zakresie transportu i ochrony zdrowia. „W przypadku transportu Polska musi wdrożyć "kompleksowe planowanie transportu", czyli plan inwestycji w transport, a w przypadku ochrony zdrowia "strategiczne ramy polityki w zakresie opieki zdrowotnej i opieki długoterminowej", czyli plany potrzeb inwestycyjnych w sektorze zdrowia (np. które szpitale i jakie działania). KE chce, by wdrażanie tych planów było oparte na solidnych danych i wiarygodnych analizach” – informował kilka dni temu
portal RMF 24.
Pod koniec grudnia 2023 r. do Polski trafiła już pierwsza zaliczka w ramach KPO w wysokości 5 mld euro. Te środki również były zablobokowane. Zostaną one w całości przeznaczone na realizację zadań związanych z transformacją energetyczną w ramach programu REPowerEU.
Na
efekt odblokowania funduszy unijnych będziemy jednak musieli trochę poczekać. Największych transferów unijnych możemy się spodziewać w roku 2025, ale w wielu sektorach będzie trzeba poczekać na rozpędzenie się inwestycji. Warto pamiętać, także o tym, że budżet Unii Europejskiej do roku 2027 będzie zapewne ostatnim z tak dużymi transferami do Polski.