W trakcie posiedzenia Żuławskiego Zespołu Parlamentarnego odbyła się rozmowa dotycząca prac nad zabezpieczeniem przeciwpowodziowym Żuław. Wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski poinformował o przekazaniu ponad 414 mln zł na ochronę terenów przed zalaniem.
W Nowym Dworze Gdańskim w posiedzeniu wzięli udział m.in. posłanka Magdalena Kołodziejczak, prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska, dyrekcja Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz wiceminister Przemysław Koperski.
Przedstawiciel resortu wskazał, iż Żuławy Wiślane to obszar szczególnie narażony na niebezpieczeństwo powodzi. W związku z tym przygotowany został III etap Programu Żuławskiego – Kompleksowe Zabezpieczenie Przeciwpowodziowe Żuław – którego realizacja, przy wsparciu w ramach Programu FENIKS 2021-2027, zapewni bezpieczeństwo na tym terenie, a jego łączna wartość przekroczy 414 mln zł.
Kompleksowe działania przeciwpowodziowe na Żuławach
Podczas spotkania podsumowano rok działalności Żuławskiego Zespołu Parlamentarnego i zwrócono uwagę, ile kosztuje utrzymanie infrastruktury żuławskiej, a także dyskutowano o tym, jak zdobyć pieniądze na jej rozwój.
Wiceminister opowiedział się za kompleksowym działaniem wieloletnim, jako najlepszym rozwiązaniu dla bezpieczeństwa i funkcjonowania Żuław Wiślanych.
- Jestem zwolennikiem pomysłu, aby powstał kompleksowy program zapewnienia utrzymania infrastruktury w perspektywie dziesięcioletniej. Jest to najbardziej optymalne rozwiązanie. To będzie gwarancja stabilnego funkcjonowania tych terenów na wiele lat – powiedział Przemysław Koperski.
Następnie odbyło się posiedzenie w Starostwie Powiatowym w Kwidzynie, gdzie wraz z samorządowcami z powiatów kwidzyńskiego i sztumskiego również pochylono się nad kwestiami działania przeciwpowodziowego i wskazano inwestycje, remonty, a także inne działania, które mają prowadzić do ochrony przeciwpowodziowej w zlewni Małych Żuław.
Sytuacja na Żuławach Wiślanych
Żuławy Wiślane należą do Pobrzeża Gdańskiego, obejmując rozległą równinę deltową Wisły położoną między Mierzeją Wiślaną od północy, Wzniesieniami Elbląskimi od wschodu oraz Pojezierzem Kaszubskim i Iławskim od zachodu i południa.
Żuławy znajdują się w sąsiedztwie południowego Bałtyki, gdzie często występują duże wahania poziomów wody, dochodzącymi nawet do trzech metrów, m.in. w związku z czym wysoka woda na Wiśle to często powtarzający się stan, a przynajmniej raz w roku ogłaszany jest alarm powodziowy.
Zagrożenie powodziowe na tym terenie jest zatem bardzo duże i sięga setek lat. Największy wpływ na to mają następujące czynniki:
- sztormowe – powstałe w wyniku spiętrzeń wiatrowych na Zatoce Gdańskiej i Zalewie Wiślanym,
- opadowe, roztopowe, zatorowe lub sztormowe – od głównego koryta Wisły, spowodowane przerwaniem wałów w przypadku wysokiego przepływu lub powstaniem zatorów lodowych w okresie pochodu lodów; szczególnym miejscem zatorogennym jest stożek napływowy, tworzący się u ujścia Wisły,
- opadowe, roztopowe, zatorowe – spowodowane spływem wód deszczowych z wysoczyzny, poprzez cieki na obszarze Żuław,
- wewnątrzpolderowe – spowodowane nawalnymi opadami i/lub roztopami na obszarach polderowych, przy jednoczesnym niedostatecznym odprowadzeniu wód do cieków.