Rynek Infrastruktury/Urząd Miasta Stołecznego Warszawy
Podziel się ze znajomymi:
MIASTO
fot. Cezary Warś / Urząd Miasta Stołecznego Warszawy
Jak informują władze stolicy, na kolejnym odcinku remontowanej Trasy Łazienkowskiej pojawił się asfalt. Mowa o południowej nitce wiaduktu przy Agrykoli, który powstaje od podstaw na miejscu wyburzonej konstrukcji, powstałej w 1974 roku. Według prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego jest szansa na to, że kierowcy pojadą już obydwoma wiaduktami jeszcze w tym roku.
Wyburzanie południowego wiaduktu Trasy Łazienkowskiej w rejonie Agrykoli w Warszawie rozpoczęło się w grudniu 2022 roku roku, po oddaniu do użytku nowego wiaduktu w przebiegu południowej nitki. W ubiegłym tygodniu rozpoczęło się asfaltowanie nawierzchni nowego obiektu, którego żelbetowa konstrukcja powstawała od lutego bieżącego roku. Trwa również budowa barier i balustrad oraz zabezpieczeń antykorozyjnych. Według władz stolicy istnieje duża szansa na zrealizowanie inwestycji przed pierwotnie założonym terminem. Sprawa jest niebagatelna, bowiem Trasa Łazienkowska jest kluczową arterią komunikacyjną Warszawy. Przed rozpoczęciem przebudowy średnie dobowe natężenie ruchu wynosiło 110 tys. pojazdów.
– Cieszę się, że przyspieszyliśmy i że będziemy mogli oddać wiadukt dużo szybciej. Trasa miała być gotowa do marca 2024 roku, ale mam nadzieję, że kierowcy pojadą tym odcinkiem już przed końcem tego roku. Będą jeszcze trwały prace pod wiaduktem, ale ruch wreszcie ruszy, i to dużo szybciej. Przebudowany wiadukt połączy Śródmieście z Saską Kępą, Grochowem i Gocławiem, a Trasa Łazienkowska stanie się w pełni przelotowa po lewej stronie Wisły – mówi cytowany w komunikacie prasowym Rafał Trzaskowski, prezydent miasta stołecznego Warszawy. Inwestycję o wartości ponad 90 mln zł dla Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta realizuje SKANSKA.
Jak wskazują władze miasta, inwestycja spowoduje zmianę na lepsze z perspektywy wszystkich użytkowników Trasy Łazienkowskiej, nie tylko kierowców, ale także pasażerów komunikacji miejskiej, którzy będą korzystali z nowych przystanków autobusowych. W ramach przebudowy powstają także obustronne ciągi pieszo-rowerowe i pochylnie dla osób o ograniczonej zdolności do poruszania się. Będzie także jaśniej, a to za sprawą nowego oświetlenia LED. Nowe wiadukty Trasy Łazienkowskiej mają ok. 400 metrów długości. Zastępują one obiekty oddane do użytku w 1974 roku, których stan techniczny ulegał pogorszeniu. Ich rozebranie i zastąpienie nowymi rekomendowano już w 2015 roku.
Rozbiórka wiaduktów w rejonie Agrykoli i zastąpienie ich nowymi obiektami nie jest jedyną inwestycją realizowaną w Warszawie w ramach modernizacji Trasy Łazienkowskiej. Do połowy 2025 roku ma trwać przebudowa wiaduktów na Saskiej Kępie. W ostatnich latach wyremontowano natomiast Most Łazienkowski, estakady na węzłach z Wisłostradą i Wałem Miedzeszyńskim oraz wiadukt na Przyczółku Grochowskim.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.