We wtorek o godz. 22 pierwsze samochody mają wjechać na południowy wiadukt Trasy Łazienkowskiej przy Agrykoli w Warszawie. Oznacza to, że oba wiadukty (z północnego kierowcy już korzystają) przejezdne będą kilka miesięcy przed upływem terminu na realizację. Wykonawca – Skanska – będzie jeszcze prowadził prace wykończeniowe poza jezdnią.
Wraz z otwarcie południowego wiaduktu dostępne będą trzy pasy jezdni w stronę Pragi Południe – dwa dla kierowców indywidualnych, jeden to buspas.
– Trasa Łazienkowska przy Agrykoli jest już gotowa. Tak, jak zapowiadałem – otwieramy ją kilka miesięcy przed terminem. Dziś oddajemy do ruchu drugi z nowo wybudowanych wiaduktów. Pierwsi kierowcy pojadą nim już od godz. 22:00 – mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, cytowany w komunikacie.
Zgodnie z umową, wykonawca ma jeszcze czas do marca 2024 r. Budowa obiektu zakończyła się więc cztery miesiące przed upływem kontraktowego terminu.
Cala inwestycja wiązała się z przebudową dwóch wiaduktów przy Agrykoli. W pierwszej kolejności powstał wiadukt północny. Kierowcy wjechali na niego w grudniu 2022 r. To umożliwiło rozpoczęcie prac przy wiadukcie południowym. Roboty ruszyły w lutym. W ciągu kilku miesięcy wykonano żelbetową konstrukcję wraz z betonową płytą, a już we wrześniu rozpoczęło się układanie nawierzchni, a następnie montowanie barier i balustrad i malowanie oznakowania. 31 października wiadukt uzyskał pozwolenie na użytkowanie.
Nowe wiadukty Trasy Łazienkowskiej mają ok. 400 m długości. Powstały w miejsce obiektów użytkowanych od 1974 r. Ekspertyza techniczna wykonana na zlecenie miasta potwierdziła, że ich stan techniczny wskazywał na konieczność kompleksowej przebudowy, w praktyce rozbiórki starych wiaduktów i wykonania ich od nowa.
Stała organizacja za kilka dni
Wraz z otwarciem drugiego wiaduktu, rozpoczną się zmiany w organizacji ruchu na wiadukcie północnym, który na czas budowy służył do jazdy w obu kierunkach. Jak podaje stołeczny ratusz, przez najbliższe dni zachowane zostaną dwa pasy do jazdy w stronę centrum (w tym buspas) a na części, która służyła dotychczas do jazdy w stronę Pragi będą trwały prace związane z usuwaniem starego i nanoszeniem nowego oznakowania. Te same czynności będą prowadzone w rejonie dojazdów do wiaduktów oraz ronda Jazdy Polskiej.
Trzy pasy ruchu dla każdego kierunku na każdym z wiaduktów będą dostępne za kilka dni.
Otwarcie wiaduktu to także zmiany w komunikacji miejskiej. Na poprzednie miejsce wrócą przystanki autobusowe. Ponownie czynny będzie przystanek Rozbrat 01 przy południowej jezdni trasy na wysokości ulicy Rozbrat (mowa o liniach 138, 143, 151, 182, 187, 188, 411, 502, 514, 520, 523, 525 i N25). Autobusy linii przyspieszonych 411, 502, 514, 520, 523 i 525 nie będą się już zatrzymywały „na żądanie” na przystanku Torwar 01 (na wiadukcie trasy nad Wisłostradą).
W najbliższych dniach będą wprowadzone także zmiany przystankowe przy metrze Politechnika. Powróci przystanek Metro Politechnika 01 a zlikwidowany zostanie Metro Politechnika 51, tym samym autobusy linii 143, 182, 187, 188 i 523 ponownie zatrzymają się na swoim stałym przystanku przy bocznej jezdni al. Armii Ludowej w kierunku Ronda Jazdy Polskiej.
Ruchliwa trasa
Przed rozpoczęciem przebudowy w wiaduktów Trasy Łazienkowskiej korzystało ponad 110 tys. pojazdów dziennie. Otwarcie drugiego obiektu przed upływem terminu to zatem bardzo dobra wiadomość dla kierowców.
Teraz wykonawca będzie prowadził jeszcze prace wykończeniowe przy ciągach pieszo-rowerowych w rejonie skarpy wiślanej i pod wiaduktami, gdzie powstaje wschodnia część jezdni na rondzie Sedlaczka i sygnalizacja świetlna. Budowany jest także ciąg pieszo-rowerowy przy kościele Matki Boskiej Jerozolimskiej na ul. Łazienkowskiej, trwa też zabezpieczanie konstrukcji obydwu wiaduktów przed korozją.
Obecnie prowadzone są prace przy budowie nowych wiaduktów Trasy Łazienkow-skiej na wysokości ul. Paryskiej na Saskiej Kępie. Potrwają do roku 2025.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.