Ministerstwo Infrastruktury poinformowało o zakończeniu realizacji prac hydrotechnicznych na krakowskim Bieżanowie w celu poprawy bezpieczeństwa przeciwpowodziowego dzielnicy, przez którą przepływa rzeka Serafa. W ramach inwestycji powstała metrowa opaska brzegowa na długości ponad kilometra. Projekt zrealizowało miasto Kraków, ale w ramach szerszego pakietu działań we współpracy z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie.
– Zakończyliśmy całość inwestycji. To kolejny etap zabezpieczeń przeciwpowodziowych dla Bieżanowa. W tej chwili budujemy również zbiorniki na Serafie, które już osiągają swoją funkcjonalność przeciwpowodziową. To kompleksowe zabezpieczenie tej części miasta. Ta inwestycja to bardzo dobry przykład współpracy instytucji rządowych i samorządu. Mamy nadzieję że takich realizacji będzie coraz więcej – powiedział cytowany w komunikacie prasowym Radosław Radoń, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie.
Jak wskazuje resort infrastruktury, rzeka Serafa przebiega w stolicy Małopolski przez tereny zurbanizowane, przez co może stanowić zagrożenie dla zabudowanych terenów i infrastruktury. Ryzyko staje się tym większe w obliczu zmian klimatycznych. W ostatnich latach obserwuje się coraz częściej krótkie, ale bardzo gwałtowne ulewy. Tymczasem wąskie koryto Serafy nie jest w stanie pomieścić szybko spływających wód opadowych. Tradycyjne prace utrzymaniowe, takie jak udrożnienie koryta i usuwanie zatorów, czy też roślinności, okazują się niewystarczające już wobec aktualnej skali wyzwań, a należy mieć w tym kontekście na względzie ryzyka związane z postępowaniem zmian klimatycznych.
Udana współpraca administracji rządowej i samorządowej
Miasto Kraków i Wody Polskie podjęły współpracę w przedmiotowej sprawie w 2021 roku, właśnie po wezbraniu na Bieżanowie. Partnerzy projektu wykonali mur z grodzic winylowych o wysokości od 50 centymetrów do 1 metra, aby zwiększyć pojemność tego odcinka rzeki i w efekcie zapewnić bezpieczny spływ wód wezbraniowych. W zakresie odpowiedzialności Wód Polskich znalazło się wykonanie tej konstrukcji na prawym brzegu w dzielnicy Złocień, co pochłonęło 2 mln zł. Z kolei miasto zrealizowało prace za 10 mln zł na Bieżanowie, po obu stronach. – Dzięki współpracy nadzorowanych przez Ministerstwo Infrastruktury Wód Polskich oraz Miasta Kraków mieszkańcy Bieżanowa mogą się czuć bezpiecznie. Nowa infrastruktura przeciwpowodziowa jest w stanie powstrzymać tak zwaną wodę stuletnią, czyli największe wezbranie, jakie statystycznie występuje tylko raz na sto lat – powiedział Tomasz Tomala, szef gabinetu politycznego ministra infrastruktury.
Jak wskazuje resort infrastruktury w komunikacie prasowym, Wody Polskie realizują również inne działania inwestycyjne, ukierunkowane na zwiększenie poziomu ochrony przeciwpowodziowej w Krakowie. Należy w tym kontekście wymienić budowę kaskady aż pięciu zbiorników przeciwpowodziowych, w tym dwóch na wspomnianej Serafie oraz trzech na potoku Malinówka. Będą one zdolne do pomieszczenia łącznie 400 tys. metrów sześciennych wody, chroniąc przed powodzią obszar o powierzchni 16,5 tys. hektarów.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.