fot. Łukasz Kolewiński / Miejski Zarząd Dróg w Częstochowie
Aleja Wojska Polskiego w Częstochowie w przebiegu drogi krajowej nr 91, czyli dawnej “krajowej jedynki”, od 21 lutego będzie w całości otwarta po przebudowie wraz z najważniejszymi skrzyżowaniami. To kluczowa arteria komunikacyjna w mieście, zachowująca także istotną rolę w ruchu tranzytowym pomimo otwarcia obwodnicy w przebiegu autostrady A1. Finalne prace będą realizowane przy zapewnieniu pełnej przejezdności trasy. Oznacza to koniec uciążliwych objazdów.
Aleja Wojska Polskiego w Częstochowie to najdłuższa ulica miejska w Polsce. Liczy blisko 15 kilometrów długości. Jak znaczna jest to długość, może zobrazować fakt, iż trasa Poznańskiego Szybkiego Tramwaju, która liczy nieco ponad 8 kilometrów, łączy osiedla mieszkaniowe na północnych obrzeżach miasta z południową częścią centrum. Ulica przebiega najpierw na prawym brzegu Warty, a następnie w lewobrzeżnej części miasta, przecinając ją w rejonie dzielnicy Ostatni Grosz. Właśnie dobiega końca przebudowa blisko 6-kilometrowego odcinka ulicy, która była największą inwestycją drogową w historii miasta. Głównym wykonawcą była Grupa NDI.
W ramach inwestycji przebudowano odcinek alei Wojska Polskiego od węzła z aleją Jana Pawła II do skrzyżowania z ulicą Rakowską. Efektem zrealizowanych prac jest m.in. zwiększenie nośności jezdni, co umożliwi przenoszenie obciążeń na poziomie 115 kN na oś, czy zapewnienie szerokości pasa ruchu na poziomie 3,5 metra. Przebudowano także skrzyżowania z drogami poprzecznymi oraz zbudowano pięć obiektów mostowych i węzeł na skrzyżowaniu z ulicą Rakowską. Powstały również nowe chodniki, drogi rowerowe, przejścia podziemne, zatoki autobusowe oraz zjazdy do posesji i miejsc postojowych. Prace objęły ponadto system odwodnienia, czy oświetlenie drogowe.
Od środy 21 lutego w pełni udostępniony zostanie przejazd na całej długości przebudowanej alei Wojska Polskiego we wszystkich relacjach na osi północ-południe. Jednocześnie z ulicy Rakowskiej możliwy będzie wyjazd na Warszawę, natomiast jeszcze przez tydzień wyżej wskazaną ulicą oraz ulicą Limanowskiego nie będzie możliwy przejazd w kierunku Katowic. Przywrócenie ruchu na wszystkich skrzyżowaniach będzie możliwy w ciągu kilku tygodni. Od 24 lutego na aleję Wojska Polskiego wrócą autobusy.
Przebudowa kluczowej dla Częstochowy arterii komunikacyjnej trwała 2,5 roku. Łączna wielkość nakładów inwestycyjnych przeznaczona na ten cel wyniosła 359 mln zł. Co istotne, dla projektu pozyskano łącznie ponad 225 mln zł dotacji z funduszy europejskich, zarówno w ramach perspektywy budżetowej UE na lata 2014-2020, jak również na lata 2021-2027.. – Pragnę wyrazić moją szczególną wdzięczność za każdy dzień okazanej wyrozumiałości i zaufania. Wasze wsparcie było dla nas wszystkich, zaangażowanych w projekt, źródłem motywacji i przypomnieniem o tym, dla kogo i dlaczego pracujemy tak ciężko – napisał w mediach społecznościowych Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent miasta.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.