8 października CUPT zawarł z Ministrem Infrastruktury, Sekretariatem Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego umowę o dofinansowanie unijne na działania edukacyjne na rzecz poprawy bezpieczeństwa pieszych i ograniczenia nadmiernej prędkości pojazdów.
Działania edukacyjne na rzecz poprawy bezpieczeństwa pieszych i ograniczenie nadmiernej prędkości pojazdów przewidziane w projekcie obejmą zasięgiem teren całego kraju. Planowane jest szerzenie świadomości użytkowników ruchu drogowego poprzez emisję kampanii w ogólnopolskich stacjach telewizyjnych i radiowych oraz działania informacyjno-promocyjne realizowane m.in. w internecie.
– Dofinansowanie ze środków europejskich programu edukacyjnego w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego to ważny sygnał. Jesteśmy przekonani, że działania podjęte przez Ministerstwo Infrastruktury i Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego doprowadzą do zmniejszenia liczby ofiar wypadków z udziałem pieszych oraz wypadków spowodowanych nadmierną prędkością – podkreślił Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.
– Program Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) w sposób kompleksowy podchodzi do bezpieczeństwa na drogach. Ze wsparciem funduszy europejskich na drogowej mapie Polski przybywa kilometrów, które nie tylko wpływają na komfort jazdy, ale też poprawiają bezpieczeństwo. Z funduszy unijnych, oprócz inwestycji w nowe drogi, dofinansowujemy również działania na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego. Z POIiŚ na projekty z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego przeznaczyliśmy 150 mln euro – mówi wiceminister funduszy i polityki regionalnej Anna Gembicka.
W ramach projektu zakłada się realizację kampanii społecznej dot. ochrony pieszych w obszarze przejść dla pieszych i zachowania szczególnej ostrożności przez pieszych przy wchodzeniu na przejście a także realizacja kampanii społecznej na rzecz ograniczenia nadmiernej prędkości i przestrzegania obowiązujących limitów prędkości.
– 27% wszystkich ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w Polsce to piesi; to zauważalnie więcej niż średnio w Unii Europejskiej. Główną przyczyną jest nadmierna prędkość. Unijny budżet od kilkunastu lat wspiera rozwój mobilności i modernizację infrastruktury transportowej w Polsce. W ślad za tym idzie dziś także wsparcie dla działań edukacyjnych. Te dwa filary z pewnością przysłużą się spełnieniu, unijnej „Wizji Zero”, która zakłada, że w 2050 r. ludzie nie będą już ginąć w wypadkach – zaznacza Marek Prawda, Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.
Bezpieczeństwo pieszych a także ograniczanie nadmiernej prędkości pojazdów to priorytet w procesie poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. – Cieszymy się, z uzyskanego dofinansowania oraz jesteśmy dumni, że jako Centrum Unijnych Projektów Transportowych możemy takie projekty wspierać i promować – powiedziała Joanna Lech, p.o. Dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych.
Projekt przyczyni się do osiągnięcia poprawy poziomu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Realizowane kampanie mają wymiar edukacyjno-informacyjny, co będzie miało wpływ na zmianę zachowań wszystkich uczestników ruchu drogowego. Zakres projektu obejmuje także przygotowanie niezbędnych dokumentów związanych z realizacją projektu wraz z niezbędnymi załącznikami oraz postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.