Obecnie jednym z celów jest uporządkowanie kształcenia z elementami BIM – ocenił profesor Andrzej Garbacz, dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej.
Garbacz przyznał, że nie jesteśmy jeszcze do końca gotowi aby stwierdzić, że „rynek edukacyjny jest na tyle wykształcony, że metodologia BIM jest w cyklu życia uczelni stałym elementem na wszystkich kierunkach”.
Metodologia BIM jest jednak obecna na polskich uczelniach, a powód jest prosty - każdy z absolwentów kierunków inżynierskich dostaje od przyszłego pracodawcy pytanie, czy jest w stanie projektować metodologią BIM.
– Są nawet tendencje, aby powoływać kierunki kształcenia BIM. Jeśli chodzi o dziekanów kierunków budowniczych, to zdania są podzielone. Są uczelnie, gdzie kierunki BIM zostały uruchomione i proces edukacyjny dąży do tego, aby popularyzować BIM, lecz w mojej ocenie musimy przede wszystkim zdefiniować czym jest BIM, na ile jest istotny w cyfrowym budownictwie. Obecnie jednym z celów jest uporządkowanie kształcenia z elementami BIM – ocenił Garbacz, który nie jest zwolennikiem tworzenia kierunku BIM, lecz włączania BIM we wszystkie przedmioty, które są wykładane na uczelni. – Studenci muszą korzystać z dostępnych narzędzi, aby swobodnie działać na rynku – uważa dziekan.
Garbacz przypomina, że na Politechnice Warszawskiej działania w tej sprawie zaczęły się dość wcześnie, bo w 2016 roku. Tomasz Żuchowski, obecny szef Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, który pracował wówczas w Ministerstwie Infrastruktury, apelował o to, aby zainicjować włączenie BIM do cyklu kształcenia na uczelniach.
Zostały wtedy przygotowane wzorcowe programy nauczania, a od tego czasu BIM w różnej formie jest obecny na uczelniach, zaś Politechnika Warszawska zainicjowała projekt interdyscyplinarny realizowany przez studentów pięciu wydziałów. – Najważniejszym osiągnięciem jest fakt, że studenci różnych kierunków uczą się wspólnego języka, a praca grupowa przynosi rezultat – uważa Garbacz.
Debata była częścią I Kongresu Projektantów i Inżynierów, który został zorganizowany w Warszawie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.