Podczas trwającego właśnie Kongresu Projektantów i Inżynierów miała miejsce debata poświęcona nowemu podejściu i spojrzeniu na usługę intelektualną. Poruszano tematy dobrych praktyk w zakresie tworzenia zapisów przetargowych oraz waloryzacji już zawartych umów na projektowanie.
W debacie wziął udział Piotr Majerczak z PKP PLK, który był pytany o to, czy zarządca infrastruktury rzeczywiście potrzebuje zewnętrznych projektantów.
– Przez te wszystkie lata realizacji inwestycji przez PKP PLK nauczyliśmy się, że bez inżyniera jest po prostu ciężko. Osoba inżyniera pomaga też w odbiorze zadania, które zamówiliśmy. Oczywiście nie jest tak, że każda umowa z projektantem jest idealna, ale jako PLK mamy raczej dobre doświadczenia z zewnętrznym inżynierem kontraktu – powiedział Majerczak.
Na to pytanie odpowiedział także Tomasz Kwieciński, radca generalnego dyrektora z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, który zaznaczył, że GDDKiA podobnie jak PKP PLK nie ma możliwości finansowych i organizacyjnych, aby poszerzać kadrę również o projektantów, przez co zewnętrzna usługa projektanta jest nieodzowna.
Kolejnym tematem debaty było kształtowanie przetargów w taki sposób, żeby cena nie była jedynym kryterium wyboru danej oferty. Wg. uczestników debaty w ramach zapisów przetargowych zupełnie nie sprawdzają się kryteria pozorne, a więc np. długość gwarancji ofert, gdyż każdy oferent określa ją na maksymalnym poziomie i często kończy się to tym, że i tak o wszystkim decyduje cena. Nie sprawdzać mają się także kryteria społeczne czy skrócenia czasu realizacji projektu, bowiem może prowadzić to do spadku jakości wykonanych prac.
Zdaniem panelistów, kwestia i waga ceny zależą w głównej mierze od zamawiającego. Jeśli chce on skupiać się bardziej na jakości niż czasie realizacji, to ma takie możliwości.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.