Warsztaty w Olsztynie zakończyły drugi rok szkoleń regionalnych, skierowanych do projektantów dróg, realizowanych wspólnie przez firmy ORLEN Asfalt i TENSAR. W tym roku w spotkaniach zorganizowanych w czterech miastach uczestniczyło łącznie ponad 100 osób z obszaru technologii budowy dróg w Polsce.
Seminarium szkoleniowe dla projektantów, realizowane przez ORLEN Asfalt i TENSAR, to coroczny cykl czterech spotkań, podczas których prezentowane są technologie mogąc wpłynąć na podniesienie jakości i trwałości budowanych dróg.
- W ORLEN Asfalt już od ponad 20 lat prowadzimy działalność badawczo-rozwojową, związaną z technologiami asfaltowymi. W tym czasie zrealizowaliśmy ponad sto projektów badawczych i wdrożyliśmy prawie dwadzieścia nowych produktów. Aktualnie współpracujemy z czołowymi ośrodkami naukowymi w Polsce oraz samorządami, co pozwala nam rozwijać technologie asfaltowe. Zgromadzoną wiedzą i doświadczeniami w tym obszarze chcemy dzielić się z osobami, które odpowiadają za jakość infrastruktury drogowej w Polsce. Szkolenia organizowane przez naszą spółkę oraz firmę TENSAR pozwalają realizować ten cel. Wszyscy chcielibyśmy, aby drogi asfaltowe były jak najtrwalsze, a jednocześnie by ich budowa ograniczała swoje oddziaływanie na środowisko naturalne – mówi Małgorzata Kowalska, Prezes Zarządu ORLEN Asfalt.
Jednym z tematów przewodnich organizowanych seminariów są technologie asfaltowe, które wpisują się w działania na rzecz dekarbonizacji budownictwa drogowego.
- Tematyka naszych seminariów jest odpowiedzią na różne procesy, zachodzące aktualnie wśród największych firm budowlanych w Polsce. Mowa tutaj między innymi o konieczności raportowania ESG, a co za tym idzie ograniczania emisji CO2 nie tylko pochodzących z działalności własnej przedsiębiorstw, ale również całego łańcucha wartości. Grupa ORLEN jako producent asfaltu, czyli jednego z najważniejszych materiałów do budowy dróg, dysponuje rozwiązaniami, które pomagają firmom wykonawczym realizować swoje cele środowiskowe. To m.in. stosowanie technologii umożliwiających obniżenie temperatury produkcji mieszanek mineralno-asfaltowych WMA (Warm Mix Asphalt), a także wykorzystanie materiału pochodzącego z recyklingu. W Europie Zachodniej widzimy istotny wzrost zapotrzebowania na tego typu technologie. Przy czym należy podkreślić, że takie podejście proekologiczne ze strony firm wykonawczych na zachodzie Europy, czy Skandynawii, wymagane jest przez stronę zamawiającą, czyli zarządców dróg. W Europie środkowo-wschodniej trend ten jest na bardzo wstępnym etapie, ale wydaje się, że takie podejście jest nieuniknione w kontekście najbliższych 2-3 lat – mówi Przemysław Ostrowski, Ekspert w Biurze Rozwoju i Wsparcia Wdrożeń Technologii Asfaltowych.
Według badań realizowanych przez ORLEN Asfalt, drugą, po asfaltach drogowych, najpopularniejszą technologią, są asfalty modyfikowane polimerami. Blisko połowa projektantów zadeklarowała także, że na etapie dokumentacji projektowej rekomendowało inwestorowi zastosowanie w konstrukcji nowej drogi destruktu asfaltowego, pochodzącego z frezowania starych dróg asfaltowych.
ORLEN Asfalt należy do Grupy ORLEN i jest spółką odpowiedzialną za sprzedaż i dystrybucję asfaltów produkowanych w rafineriach w Polsce i Czechach. Swoją aktywność biznesową koncentruje na rynkach krajowych, ale prowadzi również sprzedaż zagraniczną, która stanowi ok. 20 proc. łącznej sprzedaży. Głównymi kierunkami eksportowymi są m.in. Ukraina, Rumunia, Słowacja i Węgry.
Aktualnie w ofercie spółki znajdują się tradycyjne asfalty drogowe, asfalty modyfikowane polimerami oraz asfalty wysokomodyfikowane polimerami HiMA. ORLEN Asfalt swoim klientom oferuje również asfalty WMA, czy asfalty RC, dedykowane do mieszanek mineralno-asfaltowych z dużą zawartością destruktu asfaltowego.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.