Na drodze wojewódzkiej pomiędzy Stalową Wolą a Jamnicą uruchomiony został odcinkowy pomiar prędkości. Mowa o 6,5-kilometrowym odcinku, na którym w przeszłości dochodziło do niebezpiecznych wypadków.
Na drodze wojewódzkiej nr 871 pomiędzy Stalową Wolą a Jamnicą w ciągu ostatnich czterech lat doszło do 64 zdarzeń drogowych. Zginęło w nich 7 osób, a 23 odniosły obrażenia. W jednym z najtragiczniejszych wypadków zginęli rodzice trójki dzieci. Wypadek ten przeżył 2,5 letni chłopiec.
– Po przeprowadzonej analizie bezpieczeństwa ruchu drogowego, wizjach lokalnych, rozmowach z zarządcą drogi oraz Policją oceniono, że jedną z głównych przyczyn wypadków i kolizji na tym odcinku drogi jest nadmierna prędkość. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń i wpłynąć na zmianę zachowania kierowców, podjęliśmy decyzję, że najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie wprowadzenie automatycznej kontroli prędkości z wykorzystaniem urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości – mówił Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.
Montaż urządzeń oraz niezbędnej infrastruktury przeprowadzono w grudniu 2021 r. Cztery kamery, które monitorują wjazd oraz wyjazd z kontrolowanego odcinka, zainstalowano nad jezdnią na tzw. bramownicach. Zarządca drogi wprowadził zmiany w organizacji ruchu. Na kontrolowanym odcinku, kierowcy mogą jechać z maksymalną prędkością – 80 km/h. System automatycznie określi czas wjazdu i wyjazdu z kontrolowanego odcinka drogi, a to pozwoli wyliczyć średnią prędkość z jaką poruszał się pojazd.
– Od dziś, będzie tutaj na drodze wojewódzkiej ze Stalowej Woli do Jamnicy, funkcjonował odcinkowy pomiar prędkości. Jest to droga bardzo niebezpieczna. Przeprowadzona analiza wykazała konieczność zainstalowania w tym miejscu odcinkowego pomiaru prędkości, by uspokoić ruch oraz by każdy, kto przejeżdża tym odcinkiem drogi mógł czuć się bezpiecznie – podkreślił wiceminister infrastruktury Rafał Weber.
– Odcinkowe pomiary prędkości, ze względu na zasięg oddziaływania, są jednym ze skuteczniejszych narzędzi dyscyplinujących kierowców. Na odcinkach, które objęliśmy kontrolami z wykorzystaniem tego rodzaju urządzeń, widoczny jest spadek liczby zdarzeń drogowych oraz ich skutków, przede wszystkich minimalizowane – nawet do zera – jest ryzyko wystąpienia zdarzeń drogowych ze skutkiem śmiertelnym – ocenił szef ITD Alvin Gajadhur.
W realizację projektu CANARD GITD na odcinku Stalowa Wola – Jamnica zaangażował się Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich, Urząd Marszałkowski, KWP Rzeszów i PGE Oddział w Rzeszowie i Rejon Stalowa Wola.
CANARD GITD planuje dalszy rozwój sieci fotoradarowej z wykorzystaniem odcinkowych pomiarów prędkości na terenie województwa podkarpackiego. W ramach trwającego projektu rozbudowy systemu CANARD, planowane jest wprowadzenie kontroli w 5 nowych lokalizacjach: • droga powiatowa 1391, miejscowość Nosówka, • droga krajowa nr 19, miejscowość Dukla, • droga krajowa nr 9, miejscowość Nowa Dęba, • droga wojewódzka nr 835 na odcinku pomiędzy miejscowościami Gniewczyna Łańcucka – Gniewczyna Tryniecka, • droga krajowa nr 77, miejscowość Nisko.
Trwa procedura przetargowa na dostawę oraz montaż odcinkowych pomiarów prędkości w 39 lokalizacjach na terenie kraju, w tym 5 na terenie Podkarpacia. Zgodnie z przyjętym harmonogramem, realizacja projektu będzie prowadzona do końca 2023 r.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.