W 2022 roku na polskich drogach zginęło o ponad 300 osób mniej niż w 2021 r. - wynika z nieoficjalnych informacji podanych przez Łukasza Zboralskiego, dziennikarza zajmującego się m.in. tematyką bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Z analizy wynika, że w 2022 roku w Polsce doszło do ponad 21 tysięcy wypadków, w których zginęło 1896 osób, a prawie 25 tysięcy zostało rannych. Liczba ofiar wypadków jest dużo mniejsza niż w 2021 r., kiedy w niespełna 23 tysiącach wypadków, śmierć na polskich drogach poniosło 2245 osób. Trzeba też pamiętać, że w 2021 r. obowiązywały jeszcze surowe restrykcje związane z Covid19 – np. w styczniu 2021 roku zamknięte były stoki narciarskie, a przez wiele miesięcy obowiązywała zdalna edukacja. Przez pewien czas ruch na drogach był zatem mniejszy, co oznacza, że poprawa, jaka nastąpiła w 2022 r., jest znacząca.
Z informacji podanych przez Zboralskiego wynika, że w ubiegłym roku najwięcej, bo 289 osób zginęło na drogach województwa mazowieckiego, co nie jest zaskoczeniem biorąc pod uwagę, że to najludniejszy region w Polsce zamieszkiwany przez 5,5 mln osób. Sporo, bo 214 ofiar odnotowano w liczącym 3,5 miliona mieszkańców woj. wielkopolskim. Dużo mniej, bo 155 osób zginęło na drogach liczącego prawie 4,4 mln mieszkańców województwa śląskiego.
Najmniej ofiar, bo 63 odnotowano w liczącym niespełna milion mieszkańców województwie lubuskim. Poniżej 100 osób zginęło też na drogach województw: opolskiego, podkarpackiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, zachodniopomorskiego oraz świętokrzyskiego. Co najmniej 100 ofiar, oprócz wspomnianych wcześniej regionów, odnotowano w województwach: dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubelskim, małopolskim, pomorskim oraz łódzkim.
Do największej liczby wypadków (2896) doszło, co nie jest zaskoczeniem na Mazowszu, gdzie odnotowano też najwięcej osób rannych (3398). Najmniej, bo 333 wypadki, miały miejsce na Podlasiu, gdzie odnotowano też najmniej rannych (360).
Z danych podanych przez Zboralskiego wynika, że w całym 2022 roku doszło do ponad 362 tysięcy kolizji, a uściślając – tyle zostało zgłoszonych, bo w przypadku kolizji uczestnicy nie muszą wzywać policji, mogą porozumieć się indywidualnie. Najwięcej, bo ok. 55,5 tys. kolizji odnotowano na Mazowszu, a najmniej, bo 9278 na liczącej niespełna milion mieszkańców Opolszczyźnie. Poniżej 10 tysięcy kolizji miało miejsce jeszcze tylko w woj. lubuskim.
Na 2. miejscu w niechlubnym rankingu liczby kolizji jest województwo śląskie, gdzie doszło do ponad 47 tysięcy takich zdarzeń. „Podium” zamyka Dolny Śląsk, gdzie odnotowano niemal 34 tysiące kolizji.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.