Urząd Morski w Gdyni podpisał umowę z Centrum Unijnych Projektów Transportowych, która gwarantuje 190 mln zł dla realizacji zadań związanych z budową morskiego terminalu serwisowego offshore w Łebie. Pieniądze pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.
W ramach inwestycji Urząd Morski w Gdyni przebuduje wejście do Portu Łeba i wyremontuje nabrzeże Maltańskie.
Strategiczna inwestycja dla bezpieczeństwa energetycznego
Po podpisaniu umowy, Jan Szyszko – wiceminister funduszy i polityki regionalnej wskazywał, że dzięki tej inwestycji, tani prąd popłynie z Łeby do Polski, a całe zadanie ma fundamentalne znaczenie dla naszego kraju.
– Podpisaliśmy umowę z KPO na realizację strategicznej inwestycji dla bezpieczeństwa energetycznego państwa. 190 mln złotych dofinansowania otrzyma
budowa terminala serwisowego w Łebie. To
jeden z trzech terminali, który wybuduje i obsłuży polskie elektrownie wiatrowe na Bałtyku, które dadzą Polakom na Pomorzu i w całej Polsce tani, bezpieczny i czysty prąd – oznajmił wiceszef resortu.
Między innymi, dzięki tej umowie, Port Łeba staje się bazą serwisowo-operacyjną dla sektora morskiej energetyki wiatrowej, w związku z czym transport personelu serwisowego na morskie farmy wiatrowe odbywać się będzie w Łebie całym rokiem, statkami CTV lub SES które będą miały do dyspozycji około 10 miejsc postojowych.
Wejście i nabrzeże do modernizacji
W zakres prac, w związku z umową, wejdą dwa zadania, których realizacja jest kluczowa dla funkcjonowania operatorów farm wiatrowych w łebskich porcie, czyli przebudowa wejścia do portu i remont nabrzeża Maltańskiego
Przebudowa wejścia do Portu w Łebie obejmie m.in. budowę nowego, wschodniego falochronu wyspowego o długości około 262 metrów, falochronu zachodniego o długości około 91 metrów oraz ponad dwustumetrowej ostrogi po stronie zachodniej. Powstaną również nowe osadniki, tor podejściowy o szerokości 40 metrów i obrotnica o średnicy 160 metrów.
Remont nabrzeża Maltańskiego oraz pirsu o łącznej długości około 140 m polegać będzie na wymianie zbyt krótkiej ścianki szczelnej na nową, zakotwioną za pomocą kotew gruntowych. Prace będą polegały na odtworzeniu oczepu i przywróceniu właściwej nośności nabrzeża.
Dodatkowo, w ramach inwestycji Urzędu Morskiego w Gdyni, już na etapie wydawania przyznanych środków, powstanie również projekt koncepcyjny drugiego etapu przebudowy wejścia do portu w Łebie. Obejmie on m.in. projekt portu zewnętrznego z falochronem wschodnim przedłużonym i połączonym z lądem wraz z niezbędną infrastrukturą oraz urządzeniami.