Polska elektromobilność wjedzie w sezon wakacyjny z liczbą około 50 tys. zarejestrowanych samochodów elektrycznych. Według ekspertów GreenWay Polska, wzrost liczby aut z zieloną tablicą na polskich drogach i podróży wakacyjnych będą ważnym testem wydajności dla infrastruktury ładowania w kraju. Spółka przygotowała się budując nowe stacje i podnosząc moce w wielu lokalizacjach, a także wymieniając urządzenia, które nie działały zgodnie z oczekiwaniami.
Według Licznika Elektromobilności uruchomionego przez PZPM i PSPA, na koniec marca 2022 r., w Polsce było zarejestrowanych ponad 45 tysięcy samochodów z napędem elektrycznym, a w całym pierwszym kwartale tego roku ich liczba zwiększyła się o ponad 5700 sztuk. Na dane z drugiego kwartału należy jeszcze poczekać, ale przekroczenie bariery 50 tysięcy EV w Polsce jest realne. Z danych GreenWay Polska wynika, że to właśnie w sezonie letnim padają rekordy pod względem liczby kierowców korzystających z usług ładowania aut i użytej przez nich energii.
– W ubiegłym roku tylko w lipcu kierowcy pobrali z naszych ładowarek trzy razy więcej energii, niż w ciągu sześciu miesięcy rok wcześniej – komentuje Rafał Czyżewski, prezes GreenWay Polska – W tym roku, przy zbliżającym się do wykładniczego tempie przyrostu liczby EV, spodziewamy się skokowego wzrostu zapotrzebowania na usługę ładowania, w szczególności w czasie wakacji. Uwzględniliśmy to w naszej strategii rozwoju sieci.
Więcej stacji
Od 2017 roku publiczna infrastruktura ładowania GreenWay rośnie w tempie około 6 nowych stacji ładowania miesięcznie, a od początku tego roku do końca maja spółka włączyła do sieci 48 nowych stacji. W najbliższych tygodniach GreenWay uruchomi 20 kolejnych urządzeń. Jest więc spora szansa na to, że po wakacjach największa w Polsce sieć ładowania będzie już liczyła ponad 400 ogólnodostępnych stacji.
– Staramy się, aby nasza sieć rosła coraz szybciej, ale nie zawsze jesteśmy w stanie podać dokładne daty przewidywanego uruchomienia stacji ładowania. Każda nowa lub przebudowywana w celu podniesienia mocy stacja musi otrzymać zgodę Urzędu Dozoru Technicznego – tłumaczy Rafał Rupar, dyrektor Działu Rozwoju Sieci GreenWay Polska. – Dodatkowo, termin uruchomienia stacji jest uzależniony od realizacji przyłączy elektroenergetycznych przez Operatorów Sieci Dystrybucyjnych.
Więcej mocy
Nowe stacje to nie wszystko. Podczas podróży dla kierowcy i jego pasażerów niezwykle istotny jest czas, jaki spędzają ładując samochód w trasie. Tu kluczową rolę odgrywa moc ładowarki. Równolegle do rozbudowy sieci, GreenWay zajmuje się więc podnoszeniem mocy stacji w najbardziej uczęszczanych przez podróżnych lokalizacjach, a także wymianą urządzeń, które się nie sprawdziły, na bardziej niezawodne.
– Szybkość ładowania jest jednym z ważniejszych czynników budujących komfort korzystania z samochodu elektrycznego – komentuje Rafał Czyżewski, prezes GreenWay Polska. – Dzięki otrzymanemu na początku roku wsparciu inwestorskiemu możemy obecnie szybciej dostosowywać naszą sieć do potrzeb klientów, w tym podnosić moc ładowania stacji, co przekłada się na skrócenie czasu ładowania.
Do końca lata tego roku kierowcy uzupełnią energię nowymi ładowarkami o mocy 150 kW lokalizacjach, gdzie dotąd funkcjonowały starsze i słabsze urządzenia: Gryf Szczecin, Revia Park Zamość, Galeria Solna Inowrocław, Kaufland Wrocław III, Kaufland Elbląg, Skanska Wrocław, MZK Koszalin, Restauracja Stare Jabłonki i Kaufland Rzeszów.
W ubiegłym roku spółka zwiększyła moc około czterdziestu stacji ładowania z 40 kW do 50 kW. Obecnie, w celu poprawy jakości usług, GreenWay prowadzi wymianę 14 ultraszybkich ładowarek producenta EVBox na urządzenia marki Delta. W przypadku pięciu lokalizacji przebudowa już trwa, a uruchomienie nowych ładowarek o mocy do 200 kW zaplanowane jest na koniec lipca w następujących lokalizacjach: MOP Malankowo kier. Toruń, MOP Malankowo kier. Gdańsk, Hotel Dwór Sójki Kutno, Stacja Paliw Orlen Łyszkowice, Citronex Zgorzelec.
W przypadku dwóch lokalizacji, prace rozpoczną się w lipcu i potrwają do końca września. W tych miejscach, w okresie lipiec-wrzesień, kierowcy mogą się spodziewać utrudnień z korzystania z usług ładowania: BP Niepruszewo i BP Strzelce Opolskie.
W lutym tego roku GreenWay informował o otrzymaniu 85 mln euro na inwestycje w rozwój firmy i sieci stacji ładowania. Pozyskany kapitał spółka przeznacza na rozbudowę sieci stacji ładowania i rozwój potencjału technologicznego, które maja się przyczynić do dalszej poprawy jakości świadczonych usług.
Obecnie w sieci GreenWay znajduje się ponad 524 publicznych stacji ładowania, z czego w Polsce 374. Są to w znacznej większości stacje szybkiego ładowania o dużej mocy.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.