Wojewoda dolnośląski wydał decyzję lokalizacyjną dla budowy linii 400 kV Dobrzeń – Pasikurowice (Ostrów). To niezbędny dokument do budowy nowej linii przesyłowej w województwach dolnośląskim i opolskim. Teraz Polskie Sieci Elektroenergetyczne mogą ubiegać się o pozwolenie na budowę.
PSE planuje rozpocząć budowę w 2026 roku, a prace mają potrwać około dwóch lat.
40 km trasy linii
Linia 400 kV Dobrzeń – Pasikurowice będzie mierzyć 40 kilometrów i przebiegać przez sześć gmin: Namysłów, Wilków, Dziadowa Kłoda, Oleśnica, Syców i Twardogóra. W okolicy miejscowości Goszcz w gminie Twardogóra zostanie natomiast podłączona do istniejącej linii Pasikurowice – Ostrów.
Przebieg linii został zaplanowany tak, aby omijać skupiska zabudowy mieszkaniowej, a także tereny cenne pod względem przyrodniczym: 75,4 procent trasy linii prowadzi przez tereny rolne, 21,8 proc. przez tereny leśne, a zaledwie 2,7 proc. linii biegnie po terenach mieszkaniowych i przemysłowych.
Energia dla dwóch województw
Budowa linii jest inwestycją celu publicznego, która zapewni stabilne dostawy energii elektrycznej dla odbiorców na terenie dwóch województw: dolnośląskiego i opolskiego.
Jak informują PSE w komunikacie, nowa linia zastąpi najstarszy w Polsce ciąg liniowy najwyższych napięć, który łączy aglomeracje Opola, Wrocławia, Ostrowa Wielkopolskiego i Częstochowy.
Jest to konieczne, ponieważ eksploatowane od 60 lat połączenie wymaga modernizacji, a zwiększenie jego przepustowości pozwoli sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na energię niezbędną dla rozwoju gospodarki regionu.