fot. Mateusz War. (Wikimedia Commons) / lic. CC BY-SA 3.0
Urząd Morski w Szczecinie ogłosił przetarg na monitoring ekologiczny dla zrealizowanego już wcześniej pogłębienia toru wodnego ze Świnoujścia do Szczecina do 12,5 metra. Administracja morska została zobligowana do realizacji tego zadania na mocy decyzji środowiskowej dla inwestycji.
Pogłębienie do 12,5 metra toru wodnego ze Świnoujścia do Szczecina było jedną z największych zrealizowanych w Polsce inwestycji hydrotechnicznych. Docelowo umożliwi ona przyjmowanie w szczecińskim porcie morskim znacznie większych jednostek niż dotychczas, przewożących 50 tys. ton ładunku. Na razie jednak nie jest to możliwe – jak informowaliśmy na łamach “Rynku Infrastruktury”, obecnie w Szczecinie na wyspie Ostrów Grabowski budowane są dwa nabrzeża umożliwiające obsługę tak dużych statków, a kolejne dwa na wyspie Łasztownia znajdują się w trakcie przebudowy. Z inwestycji korzysta na razie port morski w Policach, który obsługuje przede wszystkim zakłady produkcyjne Grupy Azoty.
Przetarg na monitoring ekologiczny inwestycji w ramach monitoringu poinwestycyjnego dla zmodernizowanego toru wodnego ogłosił Urząd Morski w Szczecinie. Jak wskazuje zamawiający w opisie zamówienia, jego przedmiotem będzie określenie oddziaływania sztucznych wysp i prowadzonych prac czerpalnych na środowisko, dokumentowanie zmian w środowisku Zalewu Szczecińskiego i innych obszarów w zasięgu oddziaływania przedsięwzięcia, weryfikacja prognoz sformułowanych w raporcie środowiskowym, analiza wyników w porównaniu z wynikami raportów z monitoringu przedinwestycyjnego i inwestycyjnego oraz ocena długofalowego wpływu zrealizowanych prac i skuteczności podjętych działań kompensacyjnych.
Przypomnijmy, że w ramach inwestycji, która ma zostać objęta monitoringiem poinwestycyjnym, powstały dwie sztuczne wyspy na Zalewie Szczecińskim – Śmięcka i nieco mniejsza Brysna, o średnicach odpowiednio 1,8 oraz 1,4 kilometra. Podczas prac czerpalnych zgromadzono aż 23 mln m3 urobku. Jedna ze sztucznych wysp ma być siedliskiem ptaków. Urząd Morski w Szczecinie będzie oceniał oferty w przetargu na podstawie dwóch kryteriów. Potencjalni wykonawcy będą mogli uzyskać do 60% punktów uwagi na cenę oraz do 40% punktów z tytułu doświadczenia kierownika zespołu. Termin składania ofert określono na 21 lutego bieżącego roku o godzinie 10:30.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.