Arek Kowalczyk
Umowa przewiduje, że Areva przez okres ośmiu lat będzie zaopatrywać we wzbogacony uran powstające elektrownie jądrowe w miejscowości Barakah, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Nuklearny program uruchomienia w ZEA w 2017 i 2018 roku dwóch z czterech reaktorów jest w trakcie uzyskiwania koniecznych zezwoleń.
Prezes Arevy, Luc Oursel zadeklarował: - Areva z satysfakcją przyjęła fakt, że Korporacja Energii Jądrowej Emiratów powierzyła naszej firmie ten kluczowy element uruchomienia swojej pierwszej elektrowni jądrowej. Zaopatrzenie we wzbogacony uran przyczyni się do zapewnienia długoterminowych dostaw paliwa do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Ten sukces dowodzi, że zintegrowana oferta Arevy dla pierwszej części cyklu jądrowego jest atrakcyjna z punktu widzenia przedsiębiorstw wytwarzających energię elektryczną.
W ZEA cztery planowaneelektrownie jądrowe mają pokryć w 2020 roku do 25 proc. przewidywanego zapotrzebowania na energię elektryczną. Szacuje się, że wyniesie ono 40 GWe, w porównaniu z 15,5 GWe obecnie.