O usunięciu Hydrobudowy Polska państwowa spółka Polskie LNG, będąca inwestorem z ramienia Skarbu Państwa, zadecydowała 9 sierpnia, o czym „Rynek Infrastruktury” już informował.
Jak zapewniał nas Maciej Mazur, kierownik ds. Komunikacji i PR Polskie LNG, wykluczenie Hydrobudowy Polska z inwestycji nie spowoduje opóźnień w pracach, ponieważ spółka kończyła już prace na terenie terminala, a ich najtrudniejszy element – betonowanie zbiorników – był już zamknięty.
Konsorcjum firm Saipem-Techint-PBG jest generalnym realizatorem inwestycji pn. „Zaprojektowanie, wybudowanie i przekazanie do użytkowania Terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu”.
Konsorcjum odstąpiło od umowy z Hydrobudową Polska z dnia 28 marca 2011 r. na wykonanie dwóch zbiorników żelbetowych oraz umowy z dnia 15 lipca 2011 r. na budowę infrastruktury towarzyszącej.
W niniejszych zawiadomieniach konsorcjum wzywa spółkę do natychmiastowego zaprzestania wszelkich robót, z wyjątkiem prac zabezpieczających roboty w toku. Jak wyjaśnia konsorcjum, umowy zostały wypowiedziane w związku z niepodjęciem przez spółkę odpowiednich działań naprawczych, do których wzywało ją w pismach z 3 i 7 sierpnia 2012 r.
Konsorcjum ponadto stwierdza, że będzie uprawnione do zwrotu wszelkich kosztów związanych z zerwaniem umów, jak również naruszeniami zobowiązań wobec konsorcjum, przyjętymi wcześniej przez spółkę.
„Skutkiem wynikającym z odstąpienia od Umów będzie rozpoznanie przez Spółkę mniejszych od zakładanych przychodów z tych umów. Dotychczasowe zaawansowanie finansowe umowy na wykonanie dwóch zbiorników żelbetowych, którego kwota kontraktowa opiewała na 57.151.577,00 zł netto, wynosiło ok. 75%. Zaawansowanie umowy na budowę infrastruktury towarzyszącej (53.763.203,28 netto) wynosiło ok. 7%.” – pisze Hydrobodowa Polska w komunikacie.