Łukasz Malinowski
Dziś w Luksemburgu odbywa się kolejna Rada UE ds. Środowiska. Spotkanie unijnych ministrów ds. środowiska zdominują tematy związane z polityką klimatyczną.
W programie spotkania ministrów najważniejszy punkt obrad to przyjęcie stanowiska na Konferencję klimatyczną ONZ w Katarze w Doha w dniach 26 listopada – 7 grudnia. Dokument przyjęty podczas dyisiejsyzch obrad stanie się instrukcją negocjacyjną dla przedstawicieli Unii Europejskiej podczas globalnego szczytu klimatycznego, ale nie wiadomo, czy przyniesie jakieś istotne rozwiązania.
Poprawki do Protokołu będą dotyczyły określenia celów redukcyjnych po roku 2012 (do roku 2020). Tu ważne rozstrzygnięcia będą dotyczyć m.in. warunków wyrażenia pisemnej zgody na zgłoszenie pułapu emisji dla UE i państw członkowskich na drugi okres zobowiązań w latach 2013-2020 (tzw. QELRO) oraz sposób przekazania pisemnej zgody w imieniu UE.
Dla Polski kluczowe są ustalenie wspólnego stanowiska Unii co do drugiego okresu Protokołu z Kioto po roku 2012, w tym warunki dalszego korzystania z globalnych jednostek emisji, tzw. AAU.