Arek Kowalczyk
- Na rynku jest miejsce i dla technologii jądrowej i węglowej i dla OZE. Determinantą decyzji inwestycyjnej jest oczywiście to, jaka jest opłacalność projektu. Natomiast jako PGE nie obstawiamy jednego konkretnego scenariusza. Inwestowanie w energetykę jądrową nie oznacza, że poprzez tą technologię chcemy zastąpić wszystkie inne, które eksploatujemy. Chcemy zdywersyfikować nasz portfel tak, aby efektywnie umieć zarządzać ryzykiem i być w stanie odpowiedzieć na zmieniające się otoczenie, w którym rynek energii funkcjonuje, a tym samym zapewnić bezpieczeństwo zarówno dla firmy – by dostarczać długoterminowo wartość dla naszych akcjonariuszy, jak i dla rynku i gospodarki – wyjaśnia Woszczyk.
Bez gwarancji inwestycja się nie rozpocznie
- Energetyka jądrowa jest projektowana do pracy w podstawie obciążenia systemu. Więc odpowiedni kształt regulacji rynkowych jest tutaj niezbędny – uważa Woszczyk. - Projekt jądrowy, który ma być realizowany przez Polską Grupę Energetyczną musi też być biznesowo opłacalnym. A to inwestycja o najwyższych nakładach inwestycyjnych. Szacujemy, że będzie kosztowała ok. 40-60 mld zł, a takie nakłady wymagają funkcjonowania w bardzo przewidywalnym, w długim horyzoncie czasowym, otoczeniu regulacyjnym – mówi Woszczyk. - Dlatego potrzebujemy takich regulacji, które pozwalają zapewnić ekonomiczną przewidywalność projektu. I nie chodzi tutaj o całkowitą wolność od ryzyka. Ale bez tego rodzaju gwarancji trudno mówić o rozpoczęciu inwestycji - wyjaśnia.
- W tym roku skoncentrujemy się na przygotowaniu specyfikacji istotnych warunków zamówienia w ramach tzw. postępowania pakietowego, które odpowie nam na wiele pytań o to, jak zbudować elektrownię jądrową w Polsce. Wtedy będziemy rozmawiać z różnymi partnerami – informuje szef Polskiej Grupy Energetycznej. Jednym z tych pytań będzie budząca spore kontrowersje kwestia lokalizacji składowiska odpadów. - Na to pytanie również będziemy musieli odpowiedzieć w toku postępowania pakietowego. Jednak dziś jeszcze za wcześnie, by odpowiadać precyzyjnie na to pytanie – mówi prezes PGE.
Kolejne kroki PGE EJ1
Partner strategiczny, kwestie finansowania, technologia reaktora i usługi dla pierwszej elektrowni jądrowej zostaną wybrane w ramach postępowania zintegrowanego (pakietowego), czyli złożonego przetargu.