Szczecińskie spółki portowe będą płacić niższe stawki opłat za wieczyste użytkowanie terenów portowych – podało Radio Szczecin. Decyzję taką podjął prezydent Szczecina Piotr Krzystek po opublikowaniu orzeczenia Samorządowego Kolegium Odwoławczego.
Jak podaje Radio Szczecin, SKO uznało, że w portach Szczecina i Świnoujścia można obniżyć stawki dziesięciokrotnie, czyli z obowiązujących obecnie 3 procent do 0,3 procent. – To jest korzystna decyzja dla firm ze Szczecina. Jest to też pierwsze orzeczenie w tej sprawie korzystne dla podmiotów gospodarczych prowadzących tutaj działalność – cytuje Krzystka Radio Szczecin – Z racji tego, że chcemy działać na korzyść naszych podmiotów, to nie ma powodów, żeby odwoływać się od tej decyzji. Daje nam ona szansę na doprowadzenia do sytuacji, w której opłaty będą niższe, choć cały czas uważam, że w tej materii warto byłoby zmienić przepisy ustawowe i to byłoby pewniejsze.
W Trójmieście 0,3%, na Pomorzu Zachodnim 10 razy więcejOd 2007 r. w portach w Gdańsku i Gdyni oraz w Szczecinie i Świnoujściu obowiązują inne stawki podatków od nieruchomości przekazanych w wieczyste użytkowanie. W Trójmieście stawka ta wynosi 0,3% wartości budowli, natomiast na Pomorzu Zachodnim 3%. Wszystko przez to, że prezydenci Gdańska i Gdyni uznali, że nieruchomości portowe są ważne dla obronności państwa (co otworzyło prawną furtkę dla obniżenia stawek do 0,3%). Prezydenci Szczecina i Świnoujścia nie zdecydowali się na identyczny ruch, oczekując ustawowego wyrównania stawek podatkowych.
Politycy PO i PSL stali na stanowisku, iż możliwość obniżenia przez prezydentów Szczecina i Świnoujścia podatków daje przyjęte w ubiegłym roku Rozporządzenie Rady Ministrów, dlatego też nie trzeba zmieniać ustawy. Należy jednak przypomnieć, że w toku konsultacji międzyresortowych, dużo uwag do projektu rozporządzenia miały resorty Skarbu Państwa i Obrony Narodowej, wskazując, że stosowanie tego rozporządzenia wprowadzi chaos prawny.
Prezydenci Szczecina i Świnoujścia odmówili obniżenia podatków na podstawie tego rozporządzenia, tłumacząc że
byłoby to łamanie prawa. Dodać należy, że żaden z prezydentów nie jest związany ani z PO, ani z PSL. Krzystek był w przeszłości, jako bezpartyjny kandydat na prezydenta Szczecina, popierany przez PO, przez pewien czas był członkiem tej partii, ale obecnie Platforma jest w Szczecinie opozycją (w nowej kadencji samorządowej miastem będzie najprawdopodobniej rządzić koalicja komitetu Krzystka i PiS). Natomiast prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz jest związany z SLD.
Prezydent Świnoujścia jeszcze nie podjął decyzjiPrezydent Żmurkiewicz nie podjął jeszcze decyzji, czy obniżyć podatki. – Pan Prezydent nie miał jeszcze okazji zapoznać się z orzeczeniem SKO w sprawie opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości portowych w Szczecinie i Świnoujściu. Zna je jedynie z doniesień medialnych. Decyzja w tej sprawie zostanie podana do publicznej wiadomości, po dokładnym przeanalizowaniu treści orzeczenia – powiedział portalowi RynekInfrastruktury.pl Robert Karelus, rzecznik UM Świnoujście.
Dodajmy jeszcze, że Żmurkiewicz wygrał wybory prezydenckie w I turze (zdobył 62% głosów), a Krzystek, choć do zwycięstwa zabrakło mu niewiele, z wynikiem 47% musi stanąć do dogrywki.
O obniżenie podatków od lat zabiega biznes portowy. Jak przypomina Radio Szczecin, dziś spółki portowe za użytkowanie terenów w szczecińskim porcie płacą 3,2 mln zł rocznie. W Świnoujściu – ok. miliona. Po obniżeniu stawek będą płacić odpowiednio 320 i 100 tys. zł.