Jest szansa, że proces prywatyzacji spółki PKP Energetyka zakończy się do wyborów parlamentarnych – wynika z informacji, przekazanych 25 maja przez szefową resortu Infrastruktury i Rozwoju, Marię Wasiak.
Maria Wasiak, minister infrastruktury i rozwoju zaznaczyła, że jest duża szansa, że proces prywatyzacji Polskich Kolei Państwowych Energetyka zakończy się do wyborów parlamentarnych na jesieni. Jednocześnie podkreśliła, że nie jest wiadome jak potoczą się negocjacje z inwestorami, co będzie miało wpływ na przebieg zakupu spółki.
Wartość PKP Energetyki oceniana jest na 1,2-1,5 mld zł, przede wszystkim ze względu na rozmiar sieci przesyłowej wzdłuż linii kolejowych w całym kraju. Spekulacje na temat tego, kto kupi PKP Energetyka trwają już od dawna. Proces prywatyzacyjny firmy ruszył pod koniec ubiegłego roku, kiedy opublikowano zaproszenie do negocjacji. Nieoficjalnie wiadomo, że jak na razie największe szanse na zakup spółki mają firmy energetyczne, z Tauronem i Eneą na czele. W kwietniu Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju informowało, że w spółce trwa badanie due diligence, m.in. pod kątem prawnym i finansowym. Mimo określenia terminu zakończenia przyjmowania wiążących ofert na 26 maja, wiadomo, że PKP poczeka na dokumenty od chętnych na zakup nieco dłużej, być może do drugiej połowy czerwca.
– Aktualnie przeprowadzane jest badanie due diligence odnośnie PKP Energetyka w zakresie prawnym, podatkowym, finansowym. Na chwilę obecną trwają pewnego rodzaju negocjacje warunków. Pragnę przypomnieć, że nie zapadła jeszcze ostateczna decyzja o prywatyzacji PKP Energetyka, ponieważ taka decyzja będzie podejmowana na walnym zgromadzeniu PKP SA jako właściciela. Walne zgromadzanie stanowi minister właściwy do spraw transportu, który posiada 100% akcji w spółce PKP SA – mówił w kwietniu, podczas posiedzenia sejmowej komisji infrastruktury Kamil Wilde, wicedyrektor departamentu transportu kolejowego w MIR.
To nie jedyna prywatyzacja, którą prowadzi PKP SA. Na początku maja zarządy PKP i Netii porozumiały się w sprawie warunków transakcji sprzedaży spółki TK Telekom. Strony podpisały umowę przedwstępną, która zakłada zbycie 100% udziałów za ponad 221 mln zł.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.