Łukasz Malinowski
Rynek LNG w latach 1971-2011 wzrósł 65-krotnie. Szacuje się, że do 2030 r. powiększy się jeszcze o 200%. "Zwiększająca się dywersyfikacja źródeł pozyskiwania gazu ziemnego na świecie - dzięki wzrostowi podaży LNG i rewolucji łupkowej w USA - oraz rosnące znaczenie terminali LNG na globalnym rynku gazu, otwiera przed Polską i państwami Europy Środkowo–Wschodniej nowe możliwości" - uważa spółka Polskie LNG.
Punktem wyjścia do dyskusji w zorganizowanym przez spółkę Polskie LNG panelu dyskusyjnego podczas XXII Forum Ekonomicznego w Krynicy był raport przygotowany przez dr. Robera Zajdlera „Perspektywy rozwoju formuł cenowych w kontraktach długoterminowych na dostawy gazu ziemnego oraz ich znaczenia dla stworzenia hubu gazowego dla państw Europy Środkowo-Wschodniej w Polsce”.
Autor raportu Robert Zajdler przypomniał, że Europa stanowi pod względem konsumpcji LNG drugi, po Azji, rynek na świecie. Jej udział w globalnym imporcie LNG wynosi 27% i zwiększa się średnio o 10% rocznie. Dynamiczny rozwój tego rynku rodzi pytanie o rolę Polski w tym procesie. - W naszym kraju mógłby powstać hub, który stałby się centrum handlu gazem w Europie Środkowo-Wschodniej, jednak musiałby on uwzględniać potencjalną konkurencję ze strony austriackiego CEGH oraz hubów niemieckich – powiedział podczas panelu dr R. Zajdler.
Na wzrastającą rolę handlu gazem w europejskich hubach zwrócił także uwagę Stephan Lehrke z Boston Consulting Group. W przedstawionej analizie podkreślił, że w latach 2005-2010 obroty na rynkach gazu ziemnego w Europie wzrosły o 47%, co w konsekwencji może doprowadzić do fundamentalnych zmian w konstrukcji kontraktów długoterminowych.
W zorganizowanym przez PLNG panelu „Co z tym gazem? Terminal LNG w Świnoujściu – polskie drzwi do globalnego rynku gazu” udział wzięli: Mikołaj Budzanowski (minister Skarbu Państwa), Rafał Wardziński (prezes Polskie LNG), Grażyna Piotrowska – Oliwa (prezes PGNiG), Stephan Lehrke (partner i dyrektor zarządzający The Boston Consulting Group, Niemcy), Robert Zajdler (radca prawny, Zajdler Energy Lawyers) oraz Roger Rodiek (dyrektor rozwoju, Parsons Brinckerhoff, USA).