W szwedzkim porcie w Goeteborgu ma rozpocząć się nowa usługa terminalowa, przeznaczona do wewnątrz europejskiego transportu kontenerowego. Terminal będzie zlokalizowany na zachodnim nabrzeżu Skandiahamnen i będzie obsługiwany przez APM Terminals.
− W następstwie pandemii rozwinęły się nowe wzorce logistyczne, a właściciele towarów przenoszą części swojego globalnego systemu produkcyjnego bliżej Europy. Żegluga bliskiego zasięgu jest rozwijającym się segmentem − powiedział, cytowany w komunikacie, Elvir Dzanic, dyrektor zarządzający portu w Goeteborgu.
Jak podano w komunikcie, przy obsłudze żeglugi bliskiego zasięgu skoncentrowanej na europejskich destynacjach, potrzebne są odpowiednie obiekty do składowania i przeładunku w pobliżu nabrzeża. Mają one zapewnić większą elastyczność i dodatkową zachętę dla nabywców transportu do przestawienia się z transportu drogowego na bardziej przyjazne dla środowiska rozwiązania.
Terminal będzie zlokalizowany przy zachodnim nabrzeżu Skandiahamnen, które zostało niedawno odnowione i wzmocnione w ramach przygotowań do projektu toru wodnego Skandia Gateway. Obszar jest obecnie poddawany przeglądowi, aby określić, co należy dostosować, dostosować lub dodać, aby zapewnić możliwie najbardziej efektywny system obsługi bliskiego zasięgu.
W nowym terminalu będzie można również obsługiwać żeglugę przybrzeżną i śródlądową. Załadunek i rozładunek barek i mniejszych statków, które stanowią podstawę tych rodzajów żeglugi, wiąże się z określonymi wymaganiami, które są obecnie badane, aby zapewnić możliwość wprowadzenia najlepszych możliwych rozwiązań.
Port w Goeteborgu to największy port w Skandynawii. Przechodzi przez niego 30 proc. szwedzkiego handlu zagranicznego, podobnie jak połowa całego ruchu kontenerowego.
Jest on również jedynym portem w Szwecji, który może przyjąć największe statki kontenerowe na świecie i posiada najszerszą gamę tras żeglugowych w Europie i poza nią. 25 wahadłowców kolejowych, które odjeżdżają każdego dnia, oznacza, że firmy w całej Szwecji i Norwegii mają bezpośrednie, przyjazne dla środowiska połączenie z największym portem w Skandynawii. Port w Goeteborgu posiada terminale ropy naftowej, samochodów, pojazdów ro-ro, kontenerów i pasażerów.
Na przełomie 2020 i 2021 r.
uruchomiono nowy serwis towarowy łączący Polskę (poprzez Port Świnoujście) z Goeteborgiem i przemysłowym regionem Norwegii poprzez porty w Stavanger, Bergen, Sunndal i Ålesund.