– Spośród 26 miliardów złotych potrzebnych na realizację infrastrukturalnych założeń Narodowego Planu Szerokopasmowego około 7-8 miliardów będzie pochodzić od operatorów, a 10-15 miliardów mogłoby pochodzić z programu Inwestycje Polskie. Pozostałe środki zapewnią fundusze unijne – powiedziała Lidia Kozłowska otwierając Konferencję Krajowego Forum Szerokopasmowego: „Budowa szerokopasmowej Polski”.
Jak podkreśliła wiceszefowa UKE cały czas trwają rozmowy z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji, których celem jest wypracowanie spójnej strategii, pozwalającej na realizację Narodowego Planu Szerokopasmowego do 2020 roku. – Należy również dodać, że równolegle prowadzimy działania zmierzające do rozbudowy i upowszechnienia mobilnej sieci szerokopasmowej. Do tej pory udało nam się przeprowadzić przetarg na 1800 MHz, rozdysponowanie częstotliwości z zakresu 800 MHz jest już coraz bliżej. Wszystkie te działania zaczynają zbiegać się powoli w ramach jednego planu, który zakłada napędzanie ekonomii, poprzez rozbudowę sieci szerokopasmowych – tłumaczyła Kozłowska.
Narodowy Plan Szerokopasmowy jest programem rozwoju infrastruktury szerokopasmowej nowej generacji na rzecz osiągnięcia celów Europejskiej Agendy Cyfrowej dotyczących dostępu do szybkiego Internetu oraz realizującym cele zawarte w Strategii Sprawne Państwo. Jest on dokumentem o charakterze operacyjno-wdrożeniowym ustanawianym w celu realizacji średniookresowej strategii rozwoju kraju. Obejmuje on okres do 2020 r.