Rynek Infrastruktury
W stanowisku PRS czytamy, że branża morska z zadowoleniem i akceptacją przyjmuje wprowadzone przez ministra gospodarki w projekcie ustawy o OZE z 31 grudnia 2013 roku zapisy dedykowane dla morskich farm wiatrowych, które uwzględniają specyfikę tej technologii i pozwalają na równoprawne konkurowanie z innymi technologiami OZE o wsparcie w perspektywie roku 2020.
Według branży należy pilnie uchwalić i wprowadzić w życie ustawę OZE, zawierającą mechanizmy pozwalające na uzyskiwanie przez morskie farmy wiatrowe systemowego wsparcia. To przyczyni się do kontynuacji przygotowania projektów farm wiatrowych na polskich obszarach morskich oraz umożliwi realizację pierwszych tego typu przedsięwzięć przed końcem 2020 roku.
Branża popiera też rozwiązania, których celem jest zmniejszenie kosztów wytwarzania energii przez krajowe morskie farmy wiatrowe. Głównym narzędziem optymalizacji kosztów inwestycyjnych budowy farm wiatrowych na polskich obszarach morskich powinno być rozwijanie krajowego zaplecza dostawczego, logistycznego i serwisowo-obsługowego, bazującego na potencjale polskich stoczni i portów morskich.
By właściwie wykorzystać potencjał krajowej branży morskiej, a tym samym pełen potencjał gospodarczy rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, branża morska apeluje do rządu o przyjęcie ambitnych celów ilościowych w zakresie rozwoju tego sektora w perspektywie roku 2030. Zdaniem branży, polityka energetyczna Polski powinna określać udział morskiej energetyki wiatrowej w krajowym bilansie energetycznym w roku 2030 na poziomie 6 GW.
W stanowisku czytamy, że branża morska wskazuje, iż poza kwestią systemu wsparcia wytwarzania energii przez morskie farmy wiatrowe, niezbędne jest rozwiązanie szeregu innych problemów legislacyjnych, stanowiących barierę w wykorzystaniu potencjału energetyki i przemysłu morskiego.
Wspieranie sektora morskich farm wiatrowych przyniesie między innymi takie korzyści, jak około 25 tys. nowych miejsc pracy, istotny wkład w moce wytwórcze w systemie elektroenergetycznym, rozwój regionów nadmorskich, rewitalizację przemysłu morskiego, w tym przemysłu stoczniowego, wypełnienie zobowiązań Polsk w zakresie udziału energii z odnawialnych źródeł.