Arek Kowalczyk
- Dokument, który uchwaliła wczoraj Rada Ministrów, to bardzo kompleksowy katalog działań, jaki towarzyszyć będzie przyszłym inwestycjom w energetykę jądrową. Katalog działań nie tylko dla administracji, ale dla wszystkich interesariuszy zaangażowanych w program. Program ustanawia cele, ścieżki dochodzenia, to mapa drogowa do tego, aby w Polsce w sposób bezpieczny budować i eksploatować elektrownie jądrowe – przypomniała Trojanowska.
Bezkonfliktowy atom
- Uwzględniając rolę państwa i mając na uwadze propozycje przedstawione przez Komisję Europejską, a które dotyczą działań w zakresie klimatu po 2020 r. widzimy świetną rolę energetyki jądrowej. To oczywiście nie jest panaceum na wszystkie problemy energetyki w Polsce, ale stanowi ważny element rozwiązań. Nie konfliktujemy się z żadną inną technologią. Uważam, że jest miejsce zarówno dla wysokosprawnych technologii węglowych, odnawialnych źródeł, gazu, jak i atomu, który będzie pracował w podstawie. To też jego ogromna rola, bowiem wiemy, że udział węgla, z racji kurczących się zasobów, będzie malał – powiedziała Trojanowska.
Pełnomocnik rządu ds. energii jądrowej odnotowała również dużą rolę, jaką w programie przykłada się do edukacji społeczeństwa. - Według badań on-line, które prowadzimy, wynika, że akceptacja dla energetyki jądrowej rośnie wraz z podnoszeniem poziomu wiedzy na ten temat. […] To nie tylko kwestia budowy nowego źródła. To także kwestia rozwoju gospodarczego naszego kraju, do którego przyczyni się budowa elektrowni – stwierdziła Trojanowska.
Rolę policji jądrowej będzie pełniła Państwowa Agencja Atomistyki. Jej prezes Janusz Włodarski podkreślił podczas konferencji, że PAA w ostatnich latach powiększyła swoją kadrę o 30 proc., intensywnie szkoli ludzi m.in. we współpracy z zagranicznymi instytucjami. Włodarski zapewnił również, że: „Jesteśmy przygotowani do sprawowania nadzoru proporcjonalnie do etapu, na którym znajduje się program jądrowy”.
Harmonogram działań
Realizacja polskiego programu jądrowego zakłada następujące etapy:
Etap II - 1.01.2014 - 31.12.2016: Ustalenie lokalizacji i zawarcie kontraktu na wybraną technologię pierwszej elektrowni jądrowej;
Etap III - 1.01.2017 - 31.12.2018: Wykonanie projektu technicznego i uzyskanie wymaganych prawem decyzji i opinii;
Etap IV - 1.01.2019 - 31.12.2024: Pozwolenie na budowę, budowa i podłączenie do sieci pierwszego bloku pierwszej elektrowni jądrowej, rozpoczęcie budowy kolejnych bloków/elektrowni jądrowych;
Etap V - 1.01.2025 - 31.12.2030: Kontynuacja i rozpoczęcie budowy kolejnych bloków/elektrowni jądrowych. Zakończenie budowy pierwszej elektrowni jądrowej.