Rynek Infrastruktury
Trojanowska odpowiadała za całokształt rozwoju i wdrażania energetyki jądrowej w Polsce. Przygotowała i przestawiła Radzie Ministrów „Program polskiej energetyki jądrowej”, który został przyjęty przez rząd 28 stycznia tego roku.
Przyjęcie PPEJ przez Radę Ministrów zakończyło formalny etap przygotowań do budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Za realizację zadań w zakresie rozwoju energetyki jądrowej odpowiedzialny jest minister gospodarki, który będzie kontynuował zadania w tym obszarze.
Zadanie te są związane przede wszystkim z przygotowywaniem planu w zakresie postępowania z odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem jądrowym oraz wspieraniem polskich przedsiębiorców i sektora naukowego na rzecz ich zaangażowania w realizację inwestycji jądrowych w Polsce i za granicą. Ponadto minister gospodarki będzie koordynował działania na rzecz kształcenia i szkolenia kadr dla instytucji i firm związanych z energetyką jądrową, jak również szeroko pojętej komunikacji i edukacji.
Wspólnie z ministrem gospodarki w ramach PPEJ współpracować będzie między innymi Ministerstwo Skarbu Państwa, Państwowa Agencja Atomistyki oraz Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych. Realizacja inwestycji należy z kolei do Polskiej Grupy Energetycznej będącej inwestorem odpowiedzialnym bezpośrednio za budowę elektrowni jądrowych i infrastruktury towarzyszącej.
– Nie było do tej pory tak intensywnego i owocnego czasu dla energii jądrowej w Polsce jak ostatnie pięć lat. Po rezygnacji z projektu jądrowego w Żarnowcu na początku lat 90-tych, musieliśmy podjąć pracę od początku – podkreśla Hanna Trojanowska – Dziś, po blisko pięciu latach pełnienia funkcji Pełnomocnika i wykonaniu powierzonych mi zadań, odchodzę ze stanowiska w poczuciu, że nadany został właściwy kierunek rozwoju energetyki jądrowej w Polsce – dodaje.