Wykonawca inwestycji infrastrukturalnych Torpol zadebiutował wczoraj (8 lipca) na warszawskiej giełdzie. Kurs na otwarciu wzrósł o ponad 6 proc., z 8 zł do 8,55 zł. Później nastąpiła korekta, a dzień zakończył się wartością akcji na wysokości 8,2 złotego. W ciągu najbliższych dwóch tygodni spółka musi podać informację o znaczących akcjonariuszach. Inwestorzy instytucjonalni objęli aż 95 proc. akcji Torpolu.
Największy akcjonariusz jest już jednak znany. Przed tygodniem Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta poinformował, że należące do Skarbu Państwa Towarzystwo Finansowe Silesia złożyło wniosek o przejęcie kontroli nad Torpolem. Głównym zadaniem TF Silesia jest restrukturyzacja polskich przedsiębiorstw. Najgłośniejszym przykładem jest PLL LOT, w którym TFS ma 25,1 proc. udziałów. Jeśli chodzi o branżę kolejową, to udział zaznaczyła przy restrukturyzacji producenta rozjazdów – Koltramu. Teraz poznaliśmy więcej szczegółów w sprawie wykupu akcji Torpolu.
Jak poinformowało TF Silesia w komunikacie, zakupiło ono 38 proc. akcji poznańskiej spółki Obecnie TFS czeka na formalną decyzję Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który sprawdza, czy transakcja nie naruszy zasad dotyczących koncentracji przedsiębiorstw.
– Zaangażowanie kapitałowe poprzez zakup akcji spółki Torpol, TF Silesia traktuje, jako perspektywiczną inwestycję i możliwość wejścia na dynamicznie rozwijający się rynek związany z budową, modernizacją i remontami szlaków kolejowych – uzasadnia spółka, przypominając że wartość planowanych inwestycji kolejowych w naszym kraju, które w znaczący sposób będą finansowane środkami unijnymi w perspektywie obecnego budżetu wspólnoty będą prawie dwukrotnie większe niż w ostatnich 7 latach.
– Znaczący udział w rynku Torpolu, ugruntowana pozycja oraz wieloletnie doświadczenie w branży są solidnymi przesłankami na osiągnięcie w przyszłości oczekiwanego zysku z wypłat dywidendy. Poprzez zakup znaczącego pakietu akcji Torpolu, TF Silesia stała się istotnym akcjonariuszem spółki, co daje jej możliwość aktywnego wykorzystywania wszystkich praw przysługujących inwestorom – konkluduje należący do skarbu państwa inwestor.