Saipem – lider konsorcjum budującego terminal LNG w Świnoujściu ograniczył umowę na roboty budowlane z firmą Energomontaż Południe jedynie na montaż elementów konstrukcji stalowych, rurociągów oraz urządzeń na terminalu LNG w Świnoujściu. Umowę podpisano w piątek 7 września 2012 roku.
Jak dowiedział się „rynekinfrastruktury.pl” w zleceniu warunkowym, zawartym w kwietniu 2012 roku, prace miały mieć większy zakres. Energomontaż miał wykonać zlecenie na kwotę 60 mln zł do listopada 2012 roku, ale w podpisanej we wrześniu umowie zakres prac uległ ograniczeniu, zaś termin ich wykonania został wydłużony do 31 grudnia 2013 roku.
Energomontaż Południe to jedna ze spółek należących do Grupy PBG, znajdującej się w stanie upadłości układowej. PBG wystąpiło do sądu z wnioskiem o orzeczenie upadłości układowej w czerwcu tego roku.
Wcześniej lider konsorcjum firma Saipem wykluczyła z budowy terminala spółkę Hydrobudowa Polska, również wchodzącą w skład Grupy PBG. 10 września zarząd spółki Hydrobudowa Polska, należącej do grupy PBG, podjął decyzję o złożeniu wniosku do sądu upadłościowego o zmianę trybu postępowania upadłościowego z postępowania upadłościowego z możliwością zawarcia układu na tryb postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku.
W skład konsorcjum, realizującego budowę terminala LNG wchodziły spółki Saipem, Techint i PBG. Maciej Kwiatkowski, zastępca dyrektora kontraktu na budowie terminala LNG zapytany, jakie spółki z Grupy PBG uczestniczą w budowie terminala ani w jakim zakresie poprosił o telefon później, ale potem przestał go odbierać.
Budowa terminalu LNG w Świnoujściu rozpoczęła się w marcu 2011 roku. Za budowę odpowiada czterech inwestorów: Gaz-System, spółka Polskie LNG, a także Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście oraz Urząd Morski w Szczecinie.