Łukasz Malinowski
– To niezwykle ważna operacja i cieszymy się, że udało się ją rozpocząć jeszcze przed świętami. Pomimo trudnych warunków atmosferycznych konsorcjum profesjonalnie przygotowało się do jej przeprowadzenia i wszystko zostało wykonane z zachowaniem najwyższych norm jakościowych. Powodzenie tej operacji jest, mam nadzieję, zapowiedzią kolejnych sukcesów w 2013 roku” – powiedział Rafał Wardziński, prezes inwestora, spółki Polskie LNG.
Podczas betonowania dachu zostaną włączone dmuchawy powietrza (tak jak to miało miejsce podczas procesu podnoszenia dachu), które w zamkniętej przestrzeni zbiornika wytworzą docelowo ciśnienie w wysokości 40 milibarów. Powstałe ciśnienie będzie dodatkowo „wypychało” (podtrzymywało) kopułę dachu, równoważąc ciężar mieszanki betonowej, a tym samym gwarantując stabilność całej konstrukcji podczas betonowania dachu i w okresie dojrzewania betonu (do czasu uzyskania właściwej wytrzymałości przez beton).
Stalowy dach, który został podniesiony za pomocą siły sprężonego powietrza na wysokość 42 metrów waży ok. 600 ton. Do tego należy dodać zbrojenie, które zostało ułożone na kopule. To kolejne 800 ton. Najwięcej waży mieszanka betonowa. Łącznie waga kopuły będzie wynosić ok. 6 500 ton.
Betonowanie prowadzone będzie przy użyciu 5 pomp z równoległym betonowaniem z pojemników przy użyciu 2 lub 3 żurawi. Bezpośrednio przy operacji betonowania kopuł pracuje ok. 80 osób.
Do wylania w pierwszym etapie jest około 800 m3 mieszanki (grubość warstwy od 40 cm przy wieńcu do 20 cm w szczycie kopuły). Zastosowany beton będzie podgrzewany do temp. około 15 °C. W ramach prowadzonej operacji zostanie wylana pierwsza warstwa betonu. W najbliższych tygodniach planowane jest przeprowadzenie analogicznej operacji na drugim zbiorniku, a następnie wylanie drugiej warstwy na obu dachach.