Główne projekty inwestycyjne Tauronu idą pełną parą. Istnieje pewien poślizg w realizacji projektu kogeneracyjnego w Stalowej Woli, jednak pozycjonując Grupę na tle sektora budownictwa przemysłowego, należy podkreślić sprawność Tauronu w realizacji swoich przedsięwzięć.
Główny wykonawca bloku w Łagiszy w I kwartale 2016 roku
– Możliwe jest wyłonienie głównego wykonawcy bloku parowo-gazowego w elektrociepłowni w Łagiszy w pierwszym kwartale przyszłego roku – powiedział portalowi „RynekInfrastruktury.pl” prezes Tauronu Dariusz Lubera. Warto przy tym pamiętać, że jest to proces przeprowadzany w ramach procedury zamówień publicznych, a oferenci mogą odwoływać się od decyzji podejmowanych przez Tauron. Podobny proces w przypadku bloku węglowego w Elektrowni Jaworzno III trwał dwa lata. Jeśli wszystko potoczy się zgodnie z planami Tauronu inwestycja w Łagiszy powinna być gotowa w 2018 roku, a elektrownia w Jaworznie będzie podłączona do sieci rok później.
Projekt Jaworzno III znajduje się na etapie tzw. palowania, czyli jednej z robót fundamentowych, polegających na osadzaniu w gruncie przy użyciu technologii stałych pali. Rozpoczęcie budowy pylonów powinno nastąpić na jesieni br. Obecny stopień realizacji projektu to 11%. Jaworzno jest największym przedsięwzięciem inwestycyjnym o wartości prawie 6 mld zł.
Projekt w Stalowej Woli w I połowie przyszłego roku
Przedstawiciele Tauronu potwierdzają wcześniejsze doniesienia o terminie zakończenia budowy bloku parowo gazowego w Stalowej Woli dopiero w pierwszej połowie przyszłego roku.
Spółka celowa Tauronu i PGNiG, która koordynuje projekt znajduje się w sporze arbitrażowym z wykonawcą projektu Abener Energia. Dotyczy on zakwalifikowania przyczyn w opóźnieniu dostarczenia na miejsce turbiny. Wykonawca twierdzi, że dochodzi do niego z przyczyn losowych, tzn. niskiego poziomu wody w rzece San, co uniemożliwia terminowe dostarczenie. Wiceprezes zarządu ds. finansowych, Krzysztof Zawadzki nie wyklucza jednak polubownego rozwiązania sporu, co byłoby na rękę obydwu stronom.
Segment dystrybucji coraz istotniejszym elementem w strategii Tauronu
Obszar dystrybucji jest drugim co do wielkości segmentem pod względem nakładów inwestycyjnych w pierwszym półroczu 2015 roku (największe środki przeznaczane są na obszar wytwarzania energii elektrycznej). – Koncern liczy na rozwój energetyki prosumenckiej w swoim obszarze dystrybucyjnym. Przydomowe instalacje fotowoltaiczne będą podłączane nawet do sieci najniższego napięcia, co będzie wymagać od Tauronu wzmożonej uwagi w tym segmencie swojej działalności – kontynuuje swoją wypowiedź dla portalu „RynekInfrastruktury.pl” prezes Lubera.
Warto zwrócić uwagę, że w lipcu Tauron uruchomił nową ofertę „TAURON Fotowoltaika” skierowaną do prosumentów. Koncern przygotował projekt montażu paneli fotowoltaicznych i liczy na jego stopniowy rozwój.
Zapraszamy na III Kongres Infrastruktury Polskiej, który odbędzie się 8 października 2015 roku w Łodzi. W tym roku wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi rola funduszy prywatnych w budownictwie infrastrukturalnym oraz kwestia relacji między członkami procesu inwestycyjnego.
Więcej informacji o Kongresie znajdziesz tutaj.