Rynek Infrastruktury
Będzie to jedna z największych inwestycji grupy Tauron w województwie śląskim i jeden z największych tego typu projektów realizowanych obecnie w Polsce. Wartość przedsięwzięcia przekroczy 1,5 mld zł, a udział PIR osiągnie maksymalny dopuszczalny poziom 750 mln zł. Blok rozpocznie pracę pod koniec 2018 roku.
Budowa bloku gazowo-parowego o mocy około 413 MWe w Elektrowni Łagisza wpisuje się w strategię grupy Tauron, która zakłada dywersyfikację źródeł energii. Dzięki inwestycji poprawi się bezpieczeństwo energetyczne zintegrowanego systemu ciepłowniczego aglomeracji śląsko-dąbrowskiej. Już dziś Elektrownia Łagisza jest jednym z podstawowych źródeł zasilania w ciepło dla Będzina i Dąbrowy Górniczej, a w przyszłości, po roku 2017, również Sosnowca. Nowa jednostka zapewni ciepło systemowe dla 700 tys. mieszkańców aglomeracji.
Za lokalizacją inwestycji przemawia również wykwalifikowana załoga Elektrowni Łagisza i odpowiednia infrastruktura techniczna niezbędna do produkcji energii elektrycznej i ciepła (zaopatrzenie w wodę, paliwo i inne surowce, wyprowadzenie mocy na wszystkich poziomach napięć 110, 220, 400 kV). W szczycie prac przy budowie nowego bloku w elektrowni Łagisza zatrudnionych będzie około 500 osób.
Na inwestycję składa się budowa bloku energetyczny klasy 413 MWe z kompletną infrastrukturą oraz ze wszystkimi urządzeniami pomocniczymi i przyłączeniami. Nowa jednostka będzie działała w oparciu o jedną turbinę parową, turbinę gazową oraz kocioł odzysknicowy. Blok będzie wysokosprawną jednostką systemową (co najmniej 58 proc. sprawności netto) odpowiedzialną za generację energii elektrycznej i ciepła.
Będzie też spełniał wszystkie wymagania określone w Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej. Ponadto wyposażony zostanie w człon ciepłowniczy o mocy 250 MWt, pełniący rolę źródła ciepła dla klientów korzystających z zasobów Elektrowni Łagisza oraz źródła wody i pary technologicznej na potrzeby pracującego w elektrowni bloku węglowego o mocy 460 MWe